Avrupa Birliği: Yunanistan'la tam dayanışma içindeyiz

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerilimi yeniden tırmanırken, Avrupa Birliği'nden Atina'ya destek geldi. Avrupa Komisyonu, üyeleri olan Yunanistan ve Kıbrıs ile 'tam dayanışma' içinde olduklarını duyurdu.

Avrupa Birliği: Yunanistan'la tam dayanışma içindeyiz

Avrupa Komisyonu, Türkiye ile Yunanistan arasında yeniden tırmanan Doğu Akdeniz gerilimi hakkında bir açıklama yaptı. Komisyon, “AB, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan ile tam dayanışma içindedir” ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu’nun açıklamasında, Doğu Akdeniz’de iki ülke arasında yaşananlar ‘son derece endişe verici’ olarak nitelendi; taraflara diyalog çağrısı yapıldı.

Öte yandan, Yunanistan’ın Avrupa Birliği’ni son gelişmeler üzerine acil toplantıya çağırdığı belirtiliyor.

 

Ne olmuştu?

Türkiye ile Yunanistan arasında geçtiğimiz hafta patlak veren Meis krizi Almanya’nın devreye girmesiyle yatışsa da, Yunanistan’ın ikili müzakerelerin beklendiği bir dönemde Doğu Akdeniz için Mısır’la bir anlaşma imzalamasıyla gerilim yeniden tırmandı. Ankara son olarak, Antalya açıklarında bekleyen Oruç Reis araştırma gemisi için 23 Ağustos’a kadar yeni bir Navtex ilan etti. Oruç Reis savaş gemileri eşliğinde Meis’in güneyine gönderilirken, Yunanistan’da da alarm haline geçildi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler