Avcılar Belediyesi'nde işçiler 68 gündür işçi kıyımına karşı direniyor

Avcılar Belediyesi'nde çalışan 32 temizlik işçisi direnişinin 68. gününde. Sendikalaşma faaliyeti yüzünden işten atılan işçilere CHP'li Avcılar Belediyesi 'AKP'li' muamelesi yaparken, işçiler gelişen süreci Siyasi Haber'e anlattı.

Avcılar Belediyesi'nde işçiler 68 gündür işçi kıyımına karşı direniyor

Avcılar Belediyesi’nde çalışan bir grup temizlik işçisi yaklaşık 2.5 ay önce sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atıldı. Atılan temizlik işçileri bu hukuksuzluğa karşı tam 68 gündür direniyor. Avcılar Belediyesi’nin karşısına direniş çadırı kuran işçilerden Ali Polat, bize işten çıkarmaları ve sonrasındaki süreci ve direnişi anlattı.

Röportaj: Muhammed Mertoğlu


 Sendikal örgütlenme faaliyeti ne zaman ve nasıl başladı?
 Biz temizlik işçileri olarak saat 6.00’da iş başı yapıyorduk. Saat 15.00’da paydos edene kadar işimiz gereği sürekli sokaktaydık. Sokakta toz  topraktan hayvan ölüsüne kadar birçok şey temizliyorduk. Dolayısıyla elbiselerimiz çok fazla kirleniyordu ve bu elbiseleri eve götürmek zorundaydık. Tabii biz de bu durumdan rahatsız olduk ve elimizi yıkayabileceğimiz bir lavabo, üstümüzü değiştirebileceğimiz bir kabin istedik. Bunun yanı sıra ben maaşımı çalıştığım on ay boyunca sadece iki ay sorunsuz olarak alabildim. Diğer sekiz ay boyunca gecikmeli aldım. Diğer arkadaşlarımın durumu da öyleydi. Ayrıca maaşlarımız da 50-100 lira arası eksik yatıyordu. Biz tüm bu sorunları yetkililerle paylaştığımızda bizi işten atmakla tehdit ediyorlardı. Durum böyle olunca her mahalleden birkaç öncü arkadaşla örgütlenme kararı aldık. Çünkü tek tek itirazlarımızın işe yaramadığını ve birlikte davranmamız gerektiğini anladık. İşte bu şekilde sendikalı olma kararı aldık ve faaliyete başladık.

Peki işten atılmalar nasıl gerçekleşti?

Sorunumuz çok yan yakıcı olduğu için ve bu sorunu bir an önce çözmek istediğimiz için sendika faaliyetini çok açık yaptık. Ancak aramızdaki bazı işçiler, bilgisizliklerinden dolayı bizi taşeron firmaya isim isim şikayet etti. Biz bir akşam işimizi bitirip evlerimize dağıldığımızda, taşeron firması telefon yoluyla işten çıkarıldığımızı söyledi. Sebebini sorduğumuzda ise cevapları ‘sendikal faaliyet’ oldu. Yaklaşık bir hafta içinde de hepimiz parça parça işten atıldık. Bunun sonucunda belediyeyle on beş gün müzakere ettik ve taşeron firmayla bir toplantı aldık. Taşeron firmanın patronu önce üç işçiyle görüştü ve görüşmeler sırasında sanki sorgudaymışız gibi telefonlarımız içeri alınmadı. Görüşmede patron ‘’Sendikadan noter huzurunda ayrılın, yarın gelin iş başı yapın’’ dedi. Biz de kendi içerimizde bu durumu tartışıp, talebi kabul etmeyeceğimizi ve direnişe geçeceğimizi bildirdik.

'İnsanca yaşamak için direniyoruz'

 
Talepleriniz nelerdir?
Sendikalı bir şekilde işe dönüp çalışmak, maaşlarımızı düzenli ve tam almak. İşe döndüğümüzde elimizi yıkayacağımız bir lavabo, üstümüzü değiştirebileceğimiz bir kabin olması. Avcılar Belediyesi çeşitli etkinliklere tonlarca para harcarken, bu talepler karşılanamayacak talepler değil.

Direnişteki işçilerin motivasyonları nasıl?

 İlk başta biraz kopukluk yaşansa da ilerleyen süreçte kendimizi toparlamayı becerdik. Şuan motivasyonumuz çok iyi. Artık kendimizi aştığımızı düşünüyorum çünkü birçok işçi bu sorunun sadece bizi değil, tüm Türkiye işçi sınıfını ilgilendirdiğini biliyor. Ayrıca Avcılar Belediyesi direnişi kırmak ve motivasyonumuzu düşürmek için birçok şey yaptı. Ancak bunların hiçbirisi bizi yıldırmadı, yıldıramayacak. İşyeri komiteleriniz var mı?

Şuan için evet. Biz buradayız ama içeride çalışan üyelerimiz var. İçeride komiteleri oluşturduk, sürekli iletişim halindeyiz. Arkadaşlarımız da en az bizim kadar kararlı. Bu yüzden hiç sıkıntı çekmiyoruz bu konuda.


Direniş devam ederken sizleri kimler ziyaret etti, kimler sizinle dayanıştı?
Sivil toplum örgütleri, sendikalar bizi bolca ziyaret etti. HDP milletvekili düzeyinde dayanışma gösterdi.  Devrimci, sosyalist örgütler sürekli çadırımızı ziyaret ettiler. Bunların dışında Belediye Başkanının yalan haberlerine rağmen  Avcılar halkının bize bakışı da çok iyi.Belediye-İş Sendikası 2 Nolu Şubenin direnişteki ve işyerindeki örgütlenmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
2 No’lu Şubenin bizim yanımızda durması güzel. Bizler de bu süreçte sendikalar hakkında çok fazla şey öğrendik. Bu konuda herhangi bir şikayetimiz yok.

1 Nisan’dan önceki politik durumunuz ve sonrasındaki politik durumunuz arasındaki farklar nelerdir?

Çok değişti tabii ki. Birisi 1 Nisan öncesinde bana şu anda meclis partilerinin kapitalizm için çalıştığını söylese ben hayatta inanmazdım. Her ne kadar söylemde sosyal demokrat olsalar da meydanlarda taşeronu kaldıracağız deseler de gerçeklik öyle olmuyor.  Şuan emekçiler dörde bölünmüş durumda. Ne zaman ki biz emekçiler bir olduğumuzu anlayıp, ona göre hareket edeceğiz, işte o zaman ülkemiz bizler için daha yaşanılır bir yer olacak.

Avcılar Belediyesi'nde işçiler 68 gündür işçi kıyımına karşı direniyor

CHP'li belediye konusunda yanıldık


Avcılar Belediyesi’nin sendikalaşma ve direnişe karşı tutumu nasıl oldu?

Bu konuda birçoğumuz çok yanıldık. Sosyal demokrat olan bir partinin belediyesi bize sahip çıkar diye düşündük. Ama gördük ki durum tam tersiymiş. Özellikle direniş zamanında bize büyük bir baskı uyguladı. Direniş çadırının olduğu yere ATM noktası yaptırdı. Sosyal medyada kendi trolleriyle bizi karalamaya çalıştı. Belediye Başkanı işçileri zorla topladığı bir toplantıda onlarla fotoğraf çektirdi, bu fotoğrafı dev bir pankart haline getirdi ve yine çadırın hemen yanına astı. Ramazan çadırlarına halkın gözünü boyamak için dövizler astırdı. Basın duyurusu adı altında bizi karalayan metinler yazdırdı. Şuan belediyede çalışan ve çadırı ziyaret eden arkadaşlarımızı tehdit etti. Bizleri AKP’li olmakla, ilçeyi karanlığa teslim etmeye çalışmakla suçladı. HDP milletvekili bizi ziyaret ettiiğinde sosyal medyada bizi terörist olmakla suçladı. Oysa burada birçok işçi arkadaşımız CHP’li ve seçimlerde CHP için çalıştı. Aslında elinde olan tüm imkanlarla bize saldırıyor diyebilirim.

Avcılar Belediyesi'nde işçiler 68 gündür işçi kıyımına karşı direniyorPeki son olarak bu röportajı okuyanlardan beklentileriniz nelerdir?
Aslında biz tüm Türkiye genelinde destek bekliyoruz. Biz burada bir haksızlığa uğruyoruz. Bunun karşısında beraber olmamız gerekiyor. Gelecek  günlerde çocuklarımızın daha iyi günler yaşayabilmesi içindir bizim direnişimiz. Sistem maalesef biz çalışanlar sömürmek üzerinden dönüyor. Eğer birlikte olmazsak bu sistemi deviremeyiz. 15 Temmuz Saat 16.00’da Avcılar Marmara Caddesi girişinde geniş katılımlı bir yürüyüşümüz olacak. Bizleri destekleyen herkesi bu yürüyüşe davet ediyoruz. Ayrıca size de  röportaj yaptığınız için çok teşekkür ediyoruz. Biz tüm atılan işçiler olarak çok kararlıyız ve bu direnişi zaferle bitireceğimize inanıyorum.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler