Avcılar Belediye Başkanı Hançerli: Şehircilik bakanı telefonlarıma çıkmıyor!

26 Eylül’de Silivri açıklarında meydana gelen 5.8’lik depremde en fazla hasar Avcılar’da ortaya çıkmış ve neredeyse bütün binaların risk altında olduğu belirlenmişti. Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un telefonlarına çıkmadığını ve bekleyecek zamanının kalmadığını belirtti.

Avcılar Belediye Başkanı Hançerli: Şehircilik bakanı telefonlarıma çıkmıyor!

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli deprem sonrasında 19 Ekim 2019 tarihinde Avcılar’daki hasarlı binaların kentsel dönüşüm problemini aşmak için bir plan notu hazırladı. Bu not Avcılar Belediye Meclisinden CHP ve AKP’nin oy birliğiyle geçti ve İBB’ye gönderildi. Plan notu önce İBB İmar Komisyonu tarafından hazırlanacak sonra İBB Meclisine sunulacaktı. Onaylandığı takdirde yaklaşık 60 bin daire ve 2 bine yakın bina için acil dönüşüm başlatılacaktı. Ancak ekseriyetle halledilmesi gereken, kent ve vatandaş sağlığı için kritik önemde olan bu dosya hala İmar Komisyo tarafından hazırlanmış değil.

 

Hançerli haftada iki gün İmar Komisyonu önünde oturma eylemi gerçekleştiriyor

Geçen aydan beri düzenli olarak İBB İmar Komisyonu önünde oturma eylemi gerçekleştiren Hançerli, Avcılar’ın acil olarak kentsel dönüşüme uğraması gerektiğini belirtti.

Karar gazetesinin haberine göre Hançerli, “Avcılarda riskli yapı olarak değerlendirdiğimiz bina sayısı 1800 civarı, acil dönüştürülmesi gereken bina sayısı ise 10 bin” diyen Hançerli şunları söyledi: “Beklediğimiz İstanbul merkezli depremin büyüklüğünün ise 7.5 civarı olacağı belirtiliyor. Bu binalar tahmin edilen bu depremi kaldırmaz. Bizim dönüşmesinin gerekli olduğunu düşündüğümüz bağımsız bölüm sayısı ise 50-60 bin civarı. Bu yapıların çoğu Gümüşpala, Ambarlı, Denizköşkler, Cihangir ve Merkez mahallelerinde toplanmış durumda. Bizim acil olarak bu binaları depreme dayanıklı binalarla revize etmemiz gerekiyor. Bunu da bir seferberlik içinde ivedi olarak halletmeliyiz.” dedi.

Avcılar’da durumun çok büyük bir risk taşıdığını rakamlar ve tablolarla açıklayan Hançerli, “Tablo bu durumdayken Silivri depremi sonrası İBB İmar Komisyonu’ndan iki talepte bulunduk. Birincisi gündemde de olan talep yenilenmeye karar verilen bina sahiplerine aynı oranda iskana izin verilmesi. Burada ya binanın alanı kadar iskan izni verilmiyor ya da bir iki kat eksik yapılmasına izin veriliyor. Bu durumda da bazı mülk sahipleri evsiz kalıyor. Bu binalar kaçak olmadığından kazanılmış hakkın geri verilmesini istiyoruz. İkinci talebimiz ise yenilenmeye uygun olmayan parsellerin bütünleştirilmesi ve desteklenmesi.  Biz bu parselleri birleştirelim, daha geniş parsellere bina yapalım diyoruz. İBB İmar Komisyonu’ndan toplulaştırma planı istiyoruz. Plan değişikliğinde kimseye rant yok, talebimiz son derece masum.”  diye konuştu.

Kentsel dönüşüm için daha fazla zaman kalmadığını ekleyen Hançerli, “Bu taleplerimiz aradan 5 ay geçmesine rağmen ya reddedildi ya da gündeme alınmadı. Ne bizim ne de Avcılar halkının bekleyecek vakti yok. Değişikliğin bir an önce yapılmasını istiyoruz. Şimdiye kadar ilerleme olmadığı için İBB İmar Komisyonu’nda geçen aydan beri haftada 2 gün oturma eylemi gerçekleştiriyorum. İlerleme sağlanmazsa bu kez Avcılar halkıyla eyleme devam edebiliriz.” dedi.

 

Bakan Kurum telefonlarıma çıkmıyor.

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ilçenin deprem riskine açık durumunu görüşmek için randevu alma talebiyle Bakan Kurum’u iki kez aradığını ancak iki seferde de bakana ulaşamadığını belirtti. Avcıların durumunun çok ciddi olduğunun üzerini bir kez daha çizen Hançerli, “İlçenin deprem sorunu bir seferberlik içinde çözmek istiyoruz. Bunun için Silivri depremi’nden sonra Elazığ depreminden önce Avcıların kentsel dönüşüm ile ilgili sorunlarını anlatmak ve beraber bir çözüm bulmak için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u iki kez arayıp randevu talebinde bulundum. Ancak kendisine ulaşamadım. Bakanlıktan başka bir yetkili de randevu telebimle ilgili bana dönüş de sağlamadı. Sayın Bakanla görüşmeyi çok isterim. Kendisinden ilçemiz için destek isteyeceğim” diye konuştu.

 

Avcılar’da 320 bina ağır hasarlı.

Silivri açıklarında meydana gelen ve Büyük İstanbul Depremi gerçeğini tekrardan İstanbulluların aklına yerleştiren 5.8 büyüklüğündeki deprem sonrası Avcılar’da 320 bine ağır hasarlı durumuna düştü. Bu binalar arasında cami ve okullar da var. Çevre ve Şehircilik bakanlığı’nın 2014 raporuna göre ise İstanbul’da 116 bin riskli bina var.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler