Atina ve Selanik'te mültecilere destek eylemi

Türkiye'den Avrupa'ya geçmek için Yunanistan sınırına akın eden sığınmacılara destek vermek için Atina ve Selanik'te dev gösteriler düzenlendi. Yürüyüşte, "Birlikte yaşayabiliriz. Sömürü, savaş, milliyetçilik ve ırkçılığa karşı birlikte savaşabiliriz" pankartları açıldı.

Atina ve Selanik'te mültecilere destek eylemi

 

Sınırların göçmenlere açılmasını ve Avrupa ülkelerine gitmelerinin serbest bırakılmasını talep eden göstericiler, hem Yunanistan'ın hem de Türkiye'nin sığınmacı politikalarını protesto ettiler.

 

'Bedenlerimizi sığınmacılara kalkan oluşturmaya davet ediyoruz'

Atina ve Selanik'te eş zamanlı düzenlenen protesto gösterileri için yapılan çağrılarda "Bedenlerimizi, yurtlarından edilen, silahsız, aç, susuz, kendilerine bir umut arayan ve silahlı ordular arasında sıkışıp mahsur kalan sığınmacılara kalkan oluşturamaya davet ediyoruz." denildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Atina ve Ankara hükümetlerini "sığınmacıları siyasi malzeme olarak kullanarak araçlaştırmakla" suçlayan sloganların atıldığı gösterilerde, Meriç sınırında ve Yunan adalarında mahsur kalan sığınmacıların Yunanistan'a giriş ve çıkışlarının serbest bırakılması talep edildi.

Protesto yürüyüşlerinde ayrıca sığınmacılara yönelik her türlü ırkçı ,ayrımcı, pogrom teşebbüslerine son verilmesi için herkesin yollara dökülmesi için de çağrılar yapıldı.

Dün Akşam saatlerinden geç saatlere kadar süren protesto yürüyüşlerinde, Atina ve Selanik'in kent merkezleri ile caddeler trafiğe kapatıldı.

 

Atina'da Yunanistan Parlamentosu'na yürüyüş

Yunanistan sınırında göçmenlere yönelik şiddete ve saldırılara karşı, göçmenlerle dayanışmak için Atina'da buluşan binlerce kişi Yunanistan Parlamento'suna yürüdü.

 

Selanik'te binlerce kişi göçmenler için yürüdü

Atina ve Selanik'te eş zamanlı düzenlenen protesto yürüyüşlerinde talep aynıydı. Selanik'te de binlerce kişi sınırların açılmasını talep etti. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler