Ataşehir Belediyesi’nde işçilere darp: Belediye Başkanı ve korumaları saldırdı

Ataşehir Belediyesi binasının önünde bildiri dağıtan DİSK Genel-İş üyeleri, Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin kendilerini tehdit ettiğini ve korumalarının kendilerine saldırdığını, korumaların işyeri temsilcisi olan işçiye silah çektiğini ve yumruk attığını duyurdular. İşçiler, “O yumruğun hesabı sorulacak” dediler.

Ataşehir Belediyesi’nde işçilere darp: Belediye Başkanı ve korumaları saldırdı

Ataşehir belediye binasında bildiri dağıtan Genel-İş İstanbul 1 No’lu Şube yöneticileri ile Kartal, Kadıköy, Ataşehir belediyelerinin işyeri temsilcileri, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin korumaları tarafından silahla tehdit edilerek darp edildi.

Darp raporu alan işçiler, savcılığa suç duyurunda bulunacaklarını belirtti. Ataşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada işçilere ve sendikacılara yönelik herhangi bir darp olayının yaşanmadığı ifade edildi.

Genel-İş 1 No’lu Şube ile Ataşehir belediyesi arasında süren toplusözleşme görüşmelerinin ardından baskıların arttığını aktaran Genel-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, 40’ın üzerinde işçinin görev yerinin usulsüz bir şekilde değiştirilmesi üzerine belediye binasında bildiri dağıtımı yaptıklarını ifade etti.

Bildiri dağıtımı sırasında gelen görüşme talebi üzerine Belediye Başkanı Battal İlgez’di ile görüşmeye gidildiğini aktaran Arıkan, “Kim oluyorsunuz?” denilerek İlgezdi tarafından hakarete uğradıklarını belirtti. Daha sonra belediye başkanının korumaları tarafından itilerek darbedildiklerini söyleyen Arıkan, korumaların daha sonra Genel-İş Kartal Belediyesi İşyeri Temsilcisi Murat Aydoğan’a yöneldiklerini dile getirdi. Silah çekerek tehditlerde bulunan korumalar, Kartal Belediyesi İşçisi Aydoğan’ı yaraladı. Olay sonrası hastaneye giderek darp raporu alan Murat Aydoğan savcılığa suç duyurusunda bulunacağını belirtti. Genel-İş İstanbul 1  No’lu Şube üye ve yöneticileri ise yaşananlara ilişkin yarın öğlen saatlerinde belediye binası önünde açıklama yapacak.

İşçilerin dağıttığı bildiri

"Edilen küfürlerin ve atılan yumruğun hesabı sorulacaktır"

Belediye önünde açıklama yapan Genel-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “Bilgilendirme çalışması yapıyoruz. Bu bizim yasal, anayasal hakkımız ve yetkiden doğan hakkımız. Belediye Başkanı dahil hiç kimse buna engel olma hakkına sahip değil. Gerekli cevabı vermeye devam edeceğiz. Her türlü yasal işlemi sonuna kadar takip edeceğiz. Bizlere edilen küfürlerin ve arkadaşımız Aydoğan’a atılan yumruğun hesabı sorulacaktır. Kimsenin böyle bir hakkı yoktur, kimse böyle bir cürette bulunamaz” diye konuştu. 

Belediye iddiaları reddetti

Olaya ilişkin Ataşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ise işçilere ve sendikacılara yönelik herhangi bir darp olayının yaşanmadığı ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Söz konusu açıklamada, bazı belediye personelinin yasaya aykırı bir biçimde işyeri ve görev yeri değişikliğine tabi tutulduğu ileri sürülmektedir. Ancak yaşanan durum yasaya uygun olarak, 24.12.2017 tarihli Resmi Gazete ile yayınlanarak yürürlüğe giren 696 sayılı KHK ile 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 62’nci maddesinin 1. Fıkrasının (e) bendi kapsamındaki personel çalıştırılmasına dair hizmet alım ihaleleri kapsamındaki personeller, 696 sayılı KHK kapsamındaki şartları taşıması kaydıyla 02.04.2018 tarihinde belediye iştirakimiz olan Ataşehir Belediyesi Personel Limited Şirketine geçişi yapılmıştır. Tüm kurum ve kuruluşlarda olduğu gibi, Belediyemizin daha etkin ve verimli çalışabilmesi için gerek görülen durumlarda, yasaya uygun olarak personel yerleri değiştirilmektedir. İdaremiz bünyesindeki ana bina ve ek hizmet binalarımızda çalışan personelimiz; özel eğitimleri, sertifikaları, eğitim durumu, unvanları gibi liyakat kriterleri esas alınmak suretiyle 4857 sayılı İş Kanununun emredici hükümleri göz önüne alınarak görevlendirilmektedir.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler