Astsubay Ustaoğlu: Samast'ın Samsun Emniyeti'ndeki ‘mülakatı’nda MİT de vardı, bayrak talimatı başsavcıdan

Dink davasında savunma yapan Samsun Jandarma Komutanlığı İsithbarat Şube’de görevli astsubay Birol Ustaoğlu Samast’ın yakalandıktan sonra götürüldüğü TEM Şube’deki “mülakat”ta MİT’ten Recep isimli birinin de bulunduğunu söyledi.

Astsubay Ustaoğlu: Samast'ın Samsun Emniyeti'ndeki ‘mülakatı’nda MİT de vardı, bayrak talimatı başsavcıdan

Yeniden görülen Hrant Dink davasının bugünkü (31 Temmuz) duruşmasında dönemin Samsun Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube’de görevli astsubay Birol Ustaoğlu’nun savunma ve sorgusu tamamlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 86 sanıklı davanın bugünkü duruşması, üye hakim Ayçil Sağlık’ın rahatsızlanmasının ardından yeni hakimle devam etti.

Duruşmanın ilk yarısında savunmasını yapan Ustaoğlu, ikinci kısımda Mahkeme Başkanı Ali İhsan Horasan’ın ve avukatların sorularına cevap verdi.

İlk yarıda tetikçi Ogün Samast [sanık] yakalandığında Samsun’da jandarma ve polisin Samast’a Türkiye bayrağı açtırarak çektirdikleri fotoğrafı anlattı.

Samast'ın verdiği isimleri İstanbul'a iletmemiş

Başsavcının talimatıyla Samast’ı sorguladığını söyleyen Ustaoğlu, Samast'ın ‘İstanbul’daki gazeteciyi ben öldürdüm’ dediğini kaydederek, “Trabzon’daki samimi olduğu arkadaşlarını sordum. Erhan, Yasin, Ahmet, Zeynel Abidin’i saydı. ‘Onların olayla ilgisi yok. Ben tek başıma yaptım’ dedi. Bu konuda ısrarcı oldu. Ezberlemiş gibiydi” dedi.

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu'nun sorusu üzerine Ustaoğlu, "Samast'ı İstanbul'da TEM'e teslim ederken bu isimleri aktarmadık. O esnada önemli gelmemişti. Pişmanım" dedi.

Mahkeme Başkanı: Kepaze görüntülerin amacı neydi?

Mahkeme Başkanı Horasan, savunmasını tamamlayan Ustaoğlu’na jandarmanın mülakat görevi olup olmadığını sordu. Ustaoğlu da yaptıklarının sorgu değil mülakat olduğunu söyledi.

Mahkeme Başkanı Horasan “Ben kadastro hakimliğinden gelmiyorum” dedikten sonra “Ön mülakat adı altına bir çocukla mülakat yapıyorsunuz. Ben daha önce buna işlem yaptım. Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda jandarmanın mülakat görevi var mıdır? Suçun işlendiği yer İstanbul. Burası görevli soruşturmada. Soru dahi soramazsınız bu kişiye. İstanbul’a gönderilmesi gerekirdi. Bu kepaze görüntülerin ortaya çıkmasında amacınız nedir? Bu işlemlere girişme sebebiniz neydi” diye sordu.

Birol Ustaoğlu da, başsavcıdan gelen izinle konuştuklarını söyleyerek, “Bana ‘yapmayın’ deselerdi yapmazdım. ‘Bayrağı alın’ deselerdi alırdım” dedi.

TEM şubedeki görüntüler izlendi

Duruşmada TEM Şube’de çekilen görüntüler de izlendi.

Görüntülerde Samast’ın kameraya baktığı anlar üzerine Horasan “Samast fotoğrafa değil videoya bakıyor. Neden fotoğraf dediniz” diye sordu.

Samast'tan "Şişli'deki görüntülerimi izlettiler" iddiası

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılan Samast, mahkeme başkanı Horasan’ın videonun içeriği üzerine, ‘‘Benim Şişli’de olayı yapmadan önceki görüntülerimdi. Fotoğraf değildi. Ankesörlü telefonda sıra beklerken görüntülerim” dedi.

Horasan, ‘’Soruşturma yeri İstanbul. Kafanıza göre soruşturma işlemi yapmışsınız. Mülakat adı altında sorgu yapmışsınız. Çelişkili ifadeleriniz var. Fotoğraf diyorsunuz görüntü değil. İzahat bekliyorum’’ diye konuştu.

Ustaoğlu ise görüntülerin Samast’ın Samsun Emniyet’indeki “mülakat” görüntüleri olduğunu yineledi.

MİT de odada

“MİT’ten Recep diye biri vardı. Recep olarak biliyordum. TEM şube müdürü de ifadesinde bir MİT görevlisinin olduğunu söylemişti. Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu’nun Ustaoğlu’na “MİT’in çektiği görüntü oldu mu” diye sorması üzerine Ustaoğlu, “Herkeste telefon vardı. O anda tüm dikkatim bilgi almaktı” yanıtını verdi.

Ustaoğlu’nun ardından önceki celsede savunma yapan dönemin Samsun Jandarma KOM Şube Müdürü Murat Bayrak söz aldı.

Bayrak eski ifadelerini hatırlatarak “10 yıl önce olduğu için aklımda fotoğraf olarak kalmış. Ama sıcağı sıcağına savcıya verdiğim ifadede Samast’ın gevşemesi için video çektiğimi, sadece Samast terminaldeyken talimat üzerine bir fotoğraf çektiğimi başka bir fotoğraf çekmediğimi söylemiştim” diye konuştu.

Davaya Çarşamba günü devam edilecek. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler