‘Asrın Lideri’nin ülkesi Türkiye vaka artış hızında zirveye vardı!

Türkiye artış hızında süratle zirveye tırmanırken, daha düne kadar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca durumun kontrol altında olduğu yolunda açıklamalar yapıyorlardı. Bugün gelen yeni rakamlar Türkiye’nin vaka artış hızında zirveye ulaştığını tartışılmaz biçimde kanıtladı.

‘Asrın Lideri’nin ülkesi Türkiye vaka artış hızında zirveye vardı!

 

SiyasiHaber

Yeni tip koronavirüs salgını Çin dışında yayılmaya devam ederken Türkiye'de tespit edilen Covid-19 vaka sayısı 13 bin 531'ye, can kaybı ise 214'e yükseldi.

Salgından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya, İspanya ve Fransa'da karantina önlemlerine rağmen Covid-19 vakalarında inişli çıkışlı bir seyir söz konusu. Vaka sayısında 10 bin sınırını geçme hızı ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.

ABD, İran, Güney Kore, Almanya, İspanya, İtalya ve Fransa gibi salgının en etkili olduğu ülkelerde vakaların ilk ortaya çıkmasından sonraki ilk 10 gün içerisinde vaka sayısının en fazla arttığı ülke Türkiye. 11’inci bu açıklanan sayılarla birlikte Türkiye’nin artış hızında zirvede olduğu rakamlarla bir kez daha teyit edildi.

Vaka sayıları ülkelerin yaptıkları testlerle doğrudan alakalı bir durum. İlk vakanın ortaya çıkmasından sonra test sayısını artıran ülkelerde vaka sayısı, test uygulamasını geç hayata geçiren ülkelere oranla daha yüksek olması daha büyük bir ihtimal.

Örneğin ilk günlerde vaka sayısının az olduğu ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri'nde de son günlerde test sayısının artırılmasıyla birlikte vaka sayısında da sıçrama olmuştu.

Türkiye'de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya göre vaka sayısının 13.531 kişiye ulaştığı 31 Mart itibariyle yapılan toplam test sayısı 92 bin 403.

Türkiye artış hızında süratle zirveye tırmanırken, daha düne kadar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca durumun kontrol altında olduğu yolunda açıklamalar yapıyorlardı.

Vaka artış hızında dünyada zirveye tırmanan Türkiye umarız can kaybında da aynı sonuçla yüz yüze gelmez…

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler