Asker ve polis aileleri: Kandil'e operasyon istemiyoruz

PKK’nin alıkoyduğu asker ve polislerin aileleri, Kandil’e yapılacak olası bir operasyonda çocuklarının hayatının tehlikeye gireceğini belirterek, “Operasyonun yapılmasını istemiyoruz” dedi.

Asker ve polis aileleri: Kandil'e operasyon istemiyoruz

24 Haziran seçimlerine günler kala AKP iktidarının, Kandil’e operasyon yapmayı hedefine koyması, 2015-2016 yıllarında PKK tarafından alıkonulan polis ve asker ailelerinin tepkisine neden oldu. 
 
Sorunun barışla çözülmesi gerektiğini belirten aileler, çocuklarının bulunduğu bölgeye yönelik yapılacak operasyona karşı olduklarını ifade etti. 
 
'Çocuklarımızın hayatını tehlikeye atıyorlar'
 
Çocuklarının bir an önce kurtarılmasını isteyen er Müslüm Altıntaş’ın annesi Songül Altıntaş “Biz asla savaş istemiyoruz. Kandil’de operasyon oluyor; ama bizim çocuğumuz orada ve hayatı tehlikededir. Biz hiçbir yerde savaş olmasını istemiyoruz. Bütün dünyada olmasını istemiyoruz. Çocuklarımızın olduğu yerde de asla operasyon olmasın. Devletin buna dikkat etmesi lazım askerin, polisin olduğu bir yerde nasıl savaş çıkarır bilmiyorlar mı, askeri polisi oradadır, kimsenin canı yanmasın. Bir anne olarak devletten ricam bu savaşı bitirsinler, bir anlaşmaya girsinler, yeter attık” diye tepki gösterdi.  
 
‘Devlete vatandaşlık hakkımı helal etmiyorum'
 
Mevcut iktidarın alıkonulan askerleri görmezden geldiğine dikkat çeken astsubay Semih Özbey’in babası Gürsel Özbey de, “Çocuklarımızın sağ salim bize verilmesi için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Ben daha önce de Kandil operasyonu ilk başladığı zamanda Cumhurbaşkanı’na çağrıda bulundum. Kesinlikle çocuklarımızın olduğu bölgede herhangi bir operasyon ya da bombalamanın olmasını istemiyoruz. Ben bu olayın başlangıcından itibaren ölümle hiçbir şeyin neticelenmeyeceğini, ölümlere karşı olduğumu, hiçbir annenin, hiçbir babanın ağlamaması gerektiğini defalarca söyledim. Yine söylüyorum, bu bölgede herhangi bir operasyonun yapılmasına bir baba olarak evladı şu anda örgütün elinde alıkonulan bir baba olarak karşıyım. Eğer çocuklarımıza herhangi bir şey olursa bunun devlet tarafından yapıldığını ben şu anda öyle görüyor ve böyle anlıyorum. Devlete hiçbir zaman için vatandaşlık hakkımı helal etmiyorum” ifadelerini kullandı.
 
'Çocuklarımıza sahip çıkın'
 
Er Süleyman Sungur’un annesi Şirin Sungur da, çocuklarına kavuşmak için tüm partilere seslenerek, “3 bayramdır oğlumu görmüyorum, onu çok özledim. Biz her zaman barıştan yana olduk kimseye bir zararımız dokunmadı. Örgütten binlerce kez rica ediyorum, oğlumu serbest bırakın. Devletten de ricamız var; lütfen çocuklarımıza sahip çıkın, barışı sağlayın, çocuklarımız kurtulsun” dedi. 
 
'Sonsuza kadar mı bekleyeceğiz'
 
Uzman çavuş Ümit Gıcır’ın babası Musa Gıcır da, oğlunun iki yıldır PKK’nin elinde olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bütün siyasetçilerle ve sivil toplum örgütleriyle görüştük. Devlet bize sadece sabredin diyor, bundan başka bize hiçbir açıklama yapılmıyor. Tamam bekleyelim; ama ne kadar bekleyeceğiz, sonsuza kadar mı bekleyeceğiz, bu işin sonu nedir?”
 
Gıcır, PKK’ye, “Bize bu ıstırabı çektirmesinler. Yaklaşık iki yıldır oğlum orada, artık bıraksınlar çocuklarımızı bize bir gerçek bayram yaşatsınlar” diye seslendi. 


(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler