aşk her şeyi affeder mi?

SEÇTİKLERİMİZ - Ayşe DÜZKAN Artı Gerçek için yazdı: "aşk için ölmeye, aşk için dövmeye, aşk için öldürmeye inananlar, aşk için sevmeyi bir türlü başaramıyor, hiç şüphelenmiyorsunuz."

aşk her şeyi affeder mi?

 

mahkeme hülya halaçkay’a 15 yıl hapis cezası verdi.

takip etmiş olabilirsiniz, hülya kocası kadir’i öldürdü. evet, artık kadınlar da eşlerini öldürüyor. bazen önceden planlayarak, zaman zaman bir başka erkekten yardım alarak. çünkü birini öldürmek, ancak uzun yıllar süren bir şiddet pratiğinin sonucunda kolayca gerçekleştirilebilen bir iş, oğlan çocuklarının sokakta, evde kavga ederek başladıkları bir pratik bu ve bir kadın, özellikle de bir erkeğe fiziksel zarar verebilecek şiddet bilgisinden yoksun oluyor genellikle.

ama “can havliyle” diye geçiştirdiğimiz o korkunç anlarda, bazen bir kadın da elinin ulaşabildiği bir bıçakla, bir tabancayla bir erkeği öldürebiliyor. bakın bir kadın, bir erkeği dövemiyor, yaralayamıyor, belki sonrasında başına gelebilecekleri hesap ettiği için, buna cesaret edemiyor. ve bütün bu duruma “şiddet tekeli” diyebiliriz; şiddet tekeli erkeklerin elinde.

hülya kocası kadir ören’i planlayarak öldürmemiş ki taammüden işlenen cinayetlerin çok çok önemli bir kısmı da aslında meşru müdafaa sayılır, bir kadın bir adamdan başka türlü kurtulamayacağını anlayınca onu öldürmek gelir aklına. hülya da onu defalarca döven kadir’le boğuşurken eline geçen bıçakla kendisini savunmaya çalışmış. o arada bıçak kadir’in kalbine denk gelmiş. defalarca okuduğumuz, belki kanıksadığımız, yakınımıza gelmeden vahametini fark edemediğimiz şeyler. nitekim savcı bu sebeple ceza almaması gerektiğini söylemiş, önceki mahkemede. adli tıp uzmanı şebnem korur fincancı, otopsi bulgularını açıklamak üzere mahkemede hazır bulunmuş ama hâkim onu dinlememiş...

...Ayşe DÜZKAN’ın Artı Gerçek’teki yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler