Artvin’de bir araya gelen 23 kurumdan çağrı: ‘Maden faaliyetleri durdurulsun’

Türkiye’de koronavirüsten en çok etkilenen illerden biri olan Artvin’de 23 kurum bir araya gelerek süregelen maden ve baraj çalışmalarının sonlandırılmasını isteyen bir açıklama yayınladı.

Artvin’de bir araya gelen 23 kurumdan çağrı: ‘Maden faaliyetleri durdurulsun’

 

Virüsün yayılmasının önlenmesinde en önemli mücadele yöntemlerinden olan izolasyonun sağlanması için Artvin’de bir araya gelen 23 kurum, valilik bünyesinde kurulan İl Pandemi Kurulu’na bir çağrıda bulundu. İzolasyonun sağlanması için madenlerin faaliyetlerinin durdurulması, jandarmaların bu madenlerin önünden alınmasını ve halka sağlıklı bilgi verilmesi talep edildi.

 

Kurumlar adına yapılan ortak açıklamada, Bakan Koca’nın “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bir hasta 2,6 kişiye hastalık bulaştırırken ülkemizde 1 hasta 16 kişiye hastalık bulaştırmaktadır” sözlerine yer verilerek, virüs ile mücadelenin, “hastayı tespit ve tecrit” etmekten geçtiği belirtildi.

 

Maden faaliyetleri durdurulsun, halka sağlıklı bilgi verilsin

Kurumlar açıklamalarında izolasyon ve halkın endişeye kapılmaması için şu taleplere yer verdi:

 

“Toplumsal yaşamın her alanındaki bir arada insan sayısını azaltmaya dönük iken, Murgul Maden’de, Artvin Cerattepe’de sürdürülen madencilik faaliyeti ile Yusufeli’de sürdürülen baraj çalışmasının neden sonlandırılmadığı anlaşılamamaktadır. Yüzlerce işçinin bir arada olumsuz koşullarda çalışıyor olması, bu işçilerin vardiya sonrası servislerle şehir merkezine getirilmesi büyük tehlike yaratmaktadır. Bir arada yüzlerce işçinin çalışıyor olması hem çalışan işçiler arasında salgının hızla yayılmasına yol açabileceği gibi hem de bu işçilerin şehir irtibatları nedeniyle şehir halkı da aynı tehlike ile karşı karşıya kalmaktadır.

 

Çalışan işçilerin mağduriyeti önlenerek ücretli izne ayrılmaları çok önemli bir tedbir olacaktır. İki hasta için bir ilçenin karantina altına alınmasını ne kadar doğru ise yüzlerce işçinin bir arada çalıştığı işlerin halen devam ediyor olması da o kadar sakıncalı ve vahim olup bunun kamu vicdanında kabul edilmesi mümkün değildir. Bunun kamu idaresinin sorumluluğunu doğuracağı da açıktır.

 

Yine alınan önlemlerin uygulanmasında büyük görev alan jandarma güçlerinin de halen bu işyerlerinin önünde bekletiliyor olması hem güvenlik zafiyetine hem de bu güvenlik güçlerinin hastalık riski altında olmasına neden olmaktadır. Buna da son verilmelidir.

 

Toplumdaki panik halinin giderilmesi de büyük önem taşımaktadır. Bunun bir yanı halka doğru bilginin verilmesinden, bilimsel bilginin ulaştırılmasından, söylenti ve hurafelerden arınmış akılcılıktan geçmektedir.”

 

Sendika.org

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler