Arjantin’de genel grev öncesi uyarı eylemi: ‘Faturalara değil maaşlara zam’

Arjantin’de hükümetin kemer sıkma önlemlerini protesto eden binler, başkent Buenos Aires’te buluştu.

Arjantin’de genel grev öncesi uyarı eylemi: ‘Faturalara değil maaşlara zam’

Arjantin’de binlerce kişi, hükümetin kemer sıkma önlemlerine karşı protesto düzenliyor.

Son olarak CTA-A (Arjantin İşçi Merkezi – Bağımsız) üyesi “Toplumsal Hareketler Federasyonu”nun çağrısıyla tüm işkollarında greve çıkan çalışanlar, ülke geleninde 8 bölgede otoban ve şehirlerarası yolları trafiğe kapadı.

Dün (12 Eylül) başkent Buenos Aires’te buluşan binler,  hükümet politikalarını protesto etti. “Zamlara hayır” “Faturalara değil maaşlara zam” sloganlarlarıyla temel ihtiyaçlara yapılan zamlara dikkat çekildi.

1956 yılından Uluslararası Para Fonu (IMF) ile tam 39 anlaşma imzalayan Arjantin’de halkın eylemlere katılımı oldukça kitlesel. Dün gerçekleşen eylem, sendikaların 24-25 Eylülde gerçekleştireceği genel grev öncesinde bir “uyarı eylemi” niteliği taşıyor.

Brezilya ve Meksika’nın ardından Latin Amerika’nın en büyük üçüncü ekonomisine sahip olan Arjantin, pesoda yılın başından beri yaşanan sert değer kaybıyla derinleşen ekonomik kriz nedeniyle mayısta Uluslararası Para Fonunun (IMF) kapısını çalmak zorunda kalmıştı. Arjantin’in talebi üzerine ülkeye 50 milyar dolar borç verilmesini öngören 3 yıllık stand-by anlaşması haziran ayında onaylanmıştı.

IMF ile varılan anlaşma uyarınca Arjantin’in iki haneli enflasyonunu indirmesi ve kamu harcamalarını azaltması isteniyor.

Sendika.Org

Etiketler: Arjantin, Genel Grev

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler