Aracında gazete bulunduran gazeteciye dava

Arabasında Özgürlükçü Demokrasi gazetesi bulundurduğu gerekçesiyle hakkında “Örgüt propagandası yapmaya teşebbüs” suçlamasıyla dava açılan gazeteci İbrahim Coşkun, 23 Şubat’ta hakim karşısına çıkacak.

Aracında gazete bulunduran gazeteciye dava

Manisa’da yaşayan gazeteci İbrahim Coşkun hakkında aracında 102 adet Özgürlükçü Demokrasi gazetesi bulundurması nedeniyle Turgutlu Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılan soruşturma davaya dönüştü. Coşkun hakkında “Örgüt propagandası yapmaya teşebbüs” iddiasıyla hazırlanan iddianame, Manisa 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşması 23 Şubat’ta görülecek davanın iddianamesinde, öne sürülen suçlamaya dayanak olarak ise, gazetede yer alan kimi haberler ile gazeteci Coşkun’un daha önce yargılanıp, beraat ettiği bir dava dosyası gösterildi.

Suçlama delili olarak kabul edilen, gazetenin 25 Ağustos 2016 tarihli üçüncü sayısında yer alan haberler arasında “Türkiye trans cinayetlerinde Avrupa birincisi” başlıklı haber ile KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Yayın Danışma Kurulu Üyesi yazar Aslı Erdoğan hakkındaki bir haber de var. 

Beraat edilen dosya ‘delil’ olarak gösterildi 

Coşkun’un 1996 yılında henüz 15 yaşında iken Muş’ta “Örgüte eleman kazandırma” iddiası ile yargılanıp, beraat ettiği davaya ilişkin olarak ise, dava tarihi ve beraat kararına hiçbir şekilde değinmeyen savcılık, iddianamede buna ilişkin “09/05/2017 tarihinde Manisa İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne şüphelinin PKK/KCK terör örgütü ile bağlantısı bulunup bulunmadığı hususunda araştırma yapılması için müzekkere yazıldığı, cevabi yazıda 20/03/2007 yılında Muş Emniyet Müdürlüğü’nün yazısında şüphelinin ‘PKK terör örgütü kırsalına katılmak üzere gittiğinin bildirildiği tespit edilmiştir’ ibaresinin bulunduğu” ifadelerine yer verdi.

Yanıt 15 ay sonra geldi

Yine Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin 25 Ağustos 2016 tarihli 3’üncü sayısı hakkında 28 Eylül’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’na müzekkere yazılarak, gazete hakkında işlem yapılıp yapılmadığı soruldu. 

15 ay sonra 26 Aralık 2017 tarihinde verilen yanıtta, “Bahse konu gazetenin yazılı işleri müdür ve genel yayın yönetmeni hakkında 2016/114033 numaralı soruşturma dosyası üzerinden terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından kamu davasının açıldığı bildirildi” denildi.

Yayını sürdüren gazete hakkında herhangi bir kapatma kararı bulunmamasına rağmen savcılık, iddianamenin sonuç kısmında; “Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’ni aracıyla taşıdığı, gazete miktarları ve gazetelerin sarılı olması göz önüne alındığında şüphelinin PKK/KCK terör örgütünü savunan ve bu terör örgütü ile iltisaklı olan gazeteleri dağıtma amacıyla taşıdığının kabulü gerektiği, kaldı ki şüphelinin geçmiş zamanlarda da söz konusu terör örgütüyle bağlantılı olduğunun tespit edildiği…” değerlendirmesinde bulunuldu. 

Öne sürülen bu gerekçelerle eyleminin “Örgüt propagandası yapmaya teşebbüs” aşamasında kaldığı iddiasında bulunan savcılık, gazeteci Coşkun’un cezalandırılmasını talep etti.

Mezopotamya Ajansı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler