Antep'te üç işçi önce istifaya zorlandı, sonra gerekçesiz işten çıkarıldı

Antep'te bulunan Koza Halı Fabrikası'nda çalışan üç işçi, işten çıkarma yasağı olmasına rağmen gerekçesiz olarak işten çıkarıldı. Güvenlik zoruyla fabrikadan çıkartılan işçiler, işlerine geri dönmek için direnişe başladı.

Antep'te üç işçi önce istifaya zorlandı, sonra gerekçesiz işten çıkarıldı

Antep’teki Koza Halı fabrikasında, DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası’na üye 3 işçi, haftalık izin günleri olan pazar günü zorla çalıştırılmayı kabul etmedikleri için işten atıldı. İşçilerin önce istifaya zorlandığı, bunu kabul etmemeleri üzerine güvenlik zoruyla fabrikadan çıkarıldığı ve fabrika müdürünün talimatıyla servislere dahi alınmadığı öğrenildi.

 

Sokağa çıkmak yasak ama...

Birgün'ün geçtiği habere göre işten çıkarılan işçiler fabrikanın önünde direnişe geçerken, olayın medyaya yansıması üzerine yönetim geri adım attı. Saatlerce fabrikanın önünde güneşin altında bekleyen işçilerin servise binerek evlerine dönmelerine izin verildi. Bunun yanında, muhasebeden aranan işçilere tüm haklarının verileceği söylendi.

DİSK Tekstil Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen ise işçiler işe geri alınana dek mücadele edeceklerini vurguladı. “Sokağa çıkmak yasak ama işçileri sokağa atmak serbest!” diyen Türkmen, işçilerin pazartesi günü yeniden işe gideceğini, fabrikaya alınmamaları durumunda direnişe devam edeceklerini ve fabrika yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

 

Bizi istifaya zorladılar

İşten atılan işçilerden Mustafa Yavuz ise şunları söyledi: “Bir yıldır bu fabrikada çalışıyorum. Geçen bizi topladılar, ‘İşten çıkmak istiyorsanız istifa edin, haklarınızı verelim’ dediler. Biz bunu kabul etmedik. Bunun üzerine çalışırken oturduğum sandalyeyi altımdan aldılar. Ardından pazar günü işe gelmemiz söylendi. Haftalık izin günümüz, üstelik sokağa çıkma yasağı var, gelmeyeceğimizi söyledik. Bizi güvenlikle dışarı attırdılar. ‘İstediğiniz yere gidin şikâyet edin’ dediler.”

Fabrikada salgına karşı alınan önlemlerin yetersiz olduğunu da belirten Yavuz, “Bir tek maske veriyorlar, o da kokuyor. Eldiven vb. yok. Fabrikayı dezenfekte ettiklerini de hiç görmedim. Ben annemle yaşıyorum, eve gitmeye korkuyorum. Sokağa çıkma yasağında bile bizi zorla çalıştırıyorlar. Sürekli biz işçileri tehdit ediyorlar. Ama ben hakkımı yedirmeyeceğim” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler