Antalya’da ‘Memleket Biziz’ söyleşisi yapıldı

“Memleket Biziz” çağrı metninin imzacılarından Prof. Dr. Nejla Kurul ve Yüksel direnişçisi Veli Saçılık Antalya’da düzenlenen söyleşide konuşmacı olarak yer aldı.

Antalya’da ‘Memleket Biziz’ söyleşisi yapıldı

SiyasiHaber - Antalya

Bir grup akademisyen, sendikacı ve aydının oluşturduğu Memleket Biziz inisiyatifinin Antalya buluşması Kızılarık Cem Evi’nde yapıldı. 150 kişinin katılımı ile gerçekleşen söyleşide kolaylaştırıcılığı Alevi Derneklerinden Zeynel Can yaparken Prof. Dr. Nejla Kurul ve Yüksel direnişçilerinden Veli Saçılık konuşmacı olarak yer aldı.

Prof. Dr. Nejla Kurul yaptığı konuşmada siyasi iktidarın toplum üzerindeki baskısını giderek daha da arttırmasına karşı herkesi sokakları terketmemeye, cesareti yaygınlaştırmaya, sivil itaatsizlik yapmaya çağırdı. Kurul, sokaklarda insanların mutsuz olduğunu, Olağanüstü Hal koşullarında yaşamanın olağan hale geldiğini, bunun böyle olmaması gerektiğini belirtti. Herkesin itirazlarını yüksek sesle dile getirdiğinde  bunun devasa bir sese dönüşebileceğini, kararlı bir yürüşle bu gidişin durdurulabileceğini belirten Kurul “Kollektif irademizle ülkemizi yeniden kurabiliriz, çalınan emeğimize, ganimete dönüştürülen bedenlerimize, harap edilen doğamıza, şehirlerimize, çölleştirilen sanat ve kültürümüze yani hayatımıza sahip çıkabiliriz” dedi.

Ardından söz alan Veli Saçılık, bugüne kadar ilkelere saplanıp kalmamızın yolumuzu tıkadığını, artık birlikte birşeyler yapma zamanının geldiğini, herkesin bulunduğu noktadan itirazını dile getirmesi gerektiğini belirterek “Özgürlük şiarı ile yola çıkabiliriz. Herkesin ihtiyacı olan bu özgürlüğe herkes tuttuğu yerden sahip çıkarsa özgürlük çığlığı yükselebilir” dedi.

Söyleşi katılımcıların görüşleri açıklamaları, soruları ve cevaplar ile devam etti.

“Memleket Biziz” metninin imzacıları 22 Nisan’da Ankara’da merkezi bir kurultay planlandığını aktararak “Memleket Biziz”i büyütmeye çağrı yaptı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler