Antalya’da HDP binasına saldıranlara tahliye

Antalya’da 18 Şubat 2018’da HDP binasına silahlı saldırı düzenleyen 4 sanığın karar duruşması bugün görüldü. Sanıklara verilen hapis cezası üç kere indirildi.

Antalya’da HDP binasına saldıranlara tahliye

Antalya'da 18 Şubat 2018'de HDP Antalya İl Örgütü'ne silahlı saldırıda bulunmaktan yagılanan dört sanığın karar duruşması bugün Antalya 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya  tutuklu yargılanan Yunus Emre Karacin ile tutuksuz yargılanan Berkay Demirağ, Selman Karataş ve Hüseyin Başkın Emrile HDP'nin avukatı katıldı. 

'Pişmanım özür diliyorum'

Tutuksuz yargılanan sanıklar suçlamaları reddedip, beraatlerini talep etti. Tutuklu sanık Emre Karacin ise, "Alkolün etkisiyle bir anda yaptığım bir eylemdir. Pişmanım. Karşı taraftan özür diliyorum. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum" dedi. İddia makamı ise sanıkların ayrı ayrı "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" ve "tehdit" iddiasıyla cezalandırılmasını talep etti.
 
Mahkeme heyeti, sanıklara "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" iddiasıyla 4'er yıl hapis cezası verirken; sanıkların duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak cezayı 1/6 oranında indirip her bir sanığa 3'er yıl 4'er ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti sanıklara "tehdit" iddiasıyla 2'şer yıl hapis cezası verirken, TCK'nın 168/2 maddesi gereği cezayı 1/2 oranında indirip her bir sanığa 1'er yıl verdi. 
 
Verilen 1'er yılı ise sanıkların duruşmadaki iyi halini dikkate alarak, 1/6 oranında indirim yapıp 10'ar ay verip, verilen cezanın hükmünün açıklamasının geriye bırakılmasına karar veren heyet, tutuklu sanık Karacin'i tahliye etti.

MA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler