Antalya Kadın Platformu: Gökkuşağını bulunduğumuz tüm alanlara taşımaya devam edeceğiz

Antalya Kadın Platformu, Antalya Valiliği'nin Onur Haftası'nı yasaklamasını kınayarak, yasağı kınamak amacıyla etkinlik yapılmasını da yasaklamasının hukuksuzluk olduğunu ifade etti.

Antalya Kadın Platformu: Gökkuşağını bulunduğumuz tüm alanlara taşımaya devam edeceğiz

Antalya Kadın Platformu, Valiliğin Antalya Onur Haftası'nı yasaklamasına ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Antalya Kadın Dayanışma Merkezi'nde yapılan açıklamada Valiliğin verdiği kararın hukuksuz olduğuna dikkat çekilerek karar ve kararı eleştiren her türlü etkinliğin yasaklanması kınandı.

Kadın Platformu açıklamasında, “LGBTİ+’lar vardı, varlar ve var olmaya devam edecekler! Bu sene, Antalya’da üçüncü kez düzenlenmesi planlanan Onur Haftası etkinlikleri dün etkinliğin başlamasına yarım saat kala yasaklanmış, etkinliği düzenleyen BİZ LGBTİ+ Derneği’nin bu yasağı kınayan herhangi bir etkinlik yapması da yasaklanarak hukuksuzluğa imza atılmıştır” dedi.

Kadın Platformu, Antalya’da trans kadın Gökçe Saygın’ın öldürülmesini de hatırlatarak, “Antalya’da Gökçe Saygın isimli trans kadın cinayetini adeta görmezden gelen valilik, bu yasağıyla homofobi ve transfobiye karşı mücadeleye de engel olmuştur” ifadelerini kullandı ve açıklamaya şöyle devam etti:

“Yasağı kınamayı bile yasaklayarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na ve uluslararası sözleşmelere göre suç işleyen Antalya Valiliği bu kararını derhal geri çekmelidir. Onur Yürüyüşü anayasal bir haktır, engellenmesi hukuka aykırıdır. Hiç kimsenin ifade özgürlüğümüze müdahale hakkı yoktur.

“Onur Haftası boyunca gökkuşağını bulunduğumuz tüm alanlara taşımaya, LGBTİ+ görünürlüğünü arttırmaya biz devam edeceğiz. Unutmayın her yerdeyiz! Adliyede avukat, hastanede doktor, okulda öğretmen, tramvayda yolcu, otelde işçi, mağazada tezgahtar BİZiz. Her sokak BİZiz, her ev BİZiz, gökkuşağının tüm renkleri BİZiz!”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler