Antakya Kadın Dayanışması: Eril tahakküm politikalarına boyun eğmeyeceğiz

Hatay Kadın Platformu ve Antakya Kadın Dayanışması, eski eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Nurcan Yolcu için ortak bir basın açıklaması düzenledi.

Antakya Kadın Dayanışması: Eril tahakküm politikalarına boyun eğmeyeceğiz

Hatay Kadın Platformu ve Antakya Kadın Dayanışması, bugün saat 12.00'da Gazi Ortaokulu önünde toplanıp yürüyüş yaparak, bugün yedinci gün mevlidi olan Nurcan Yolcu'nun ailesine taziyeye gitti ve aile evinin önünde ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Yapılan açıklamada sistematik bir şekilde şiddete uğrayan Nurcan Yolcu'nun defalarca şikayetçi olduğu fakat eski eşi Hakan Kavukoğlu'nun her seferinde serbest bırakıldığına dikkat çekildi. Açıklamada, kadın cinayetlerinin her gün artarak devam etmesine karşın ölümlerin çeşitli bahanelerle geçiştirildiğinin altı çizildi.

Aylin Yüksel'in okuduğu basın açıklamasının tam metni şu şekilde: 

Nurcan Yolcu geçtiğimiz hafta bir zamanlar eşi olmuş olan Hakan Kavukoğlu tarafından bıçaklanarak katledildi. Sistematik bir şekilde Hakan Kavukoğlu tarafından şiddete uğrayan Nurcan defalarca şikayette bulundu, uzaklaştırma talep etti, yardım istedi ama şiddetle terbiye edilmek istenen tüm kadınlara yapıldığı gibi hep şiddet uygulayanın yanına kar kalan uygulamalarla karşı karşıya kaldı.

İşyerinde, sokakta, evde kısacası bulunduğu her alanda fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddete maruz bırakılan Nurcan boşandıktan sonra da Hakan Kavukoğlu’nun şiddetine maruz kalmaya devam etti. Evi ve işyerini yakma girişiminde bulunan, Nurcan’la birlikte ailesini de tehdit eden Hakan Kavukoğlu tüm şikayetlerde ifadesi alınarak serbest bırakıldı. Raporu var denilerek ceza ehliyeti olmamasının arkasına sığınıldı. Çoğu kadın cinayetinde karşımıza çıktığı gibi ‘’Cinnet geçirdi, hastaydı, bunalımdaydı’’ gibi bahanelerle Ataerkil yapının erkeklik kodları örtbas edilmeye çalışıldı.

Kadına yönelik şiddet, şiddeti görmezden gelip kadınların bu sorununu Aile ve Sosyal Politikaları Bakanlığı içine alan ve yok sayanlar sayesinde gerçekleşiyor. Bizler ‘Özel Alan Politiktir’, aile içinde palazlanan Ataerkil zihniyet aile içinde biz kadınlara şiddet ve ölüm olarak geri dönüyor derken aile içindeki şiddeti yoksayan, 'mahrem alana karışılmaz' diyenler sayesinde gerçekleşiyor. Bizler Ataerkil zihniyeti ifşa edip ‘’Kadın Cinayetleri Politiktir’’ derken, cinayet olaylarını ‘’bunlar münferit olaylardır, cinnet geçirmiştir’’ gibi laflarla kapatmaya çalışanlar sayesinde gerçekleşiyor.

Arabuluculuk yapma, kadının kendi yaşam hakkını gözetmekten önce, aslında hiçte bütünlük arzetmeyen ailenin bütünlüğü ilkesine sığınma yöntemleri, şiddet uygulayanın daha çok haklı görüldüğü ve ‘’Erkektir sever de döverde’’ mantığı gibi ataerkil yapının içimize yerleşmiş kodlarıyla hareket etme, yargının erkekliği baz alan ve kadının haklarını görmezden gelen iyi hal ve tahrik indirimleri uygulaması, toplumsal ve kamusal her alanda yapılan kadın düşmanı söylemler, kadın haklarını elimizden almaya ve sesimizi kısıp bizleri eve kapatmaya çalışan kadın düşmanı yasalar Nurcan’ın ölümünü hazırlayan etmenler olmuştur.

Gün geçmiyor ki bir kadın ölümüyle daha karşılaşmayalım. Şiddet uygulayanlar ödüllendirilirken ölümler meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Kadın cinayetleri %1400 artarken, çocuk istismarında rekora koşarken, taciz tecavüzde sınır tanımazken, ensest vakaları inanılmaz derecede artarken ahlak bekçiliği yapanlar, kadınların bedenleri üzerinden politika yürütenler utanmadan kadın cinayetlerinde bunlar münferit olaylardır diye laf edebiliyorlar. İki yüzlü bu politikalara karşı biz kadınlar dayanışmayı büyütüyor, yaratılan çirkin dünyada bir arada olup gücümüzü birleştiriyoruz. İki yüzlü politikalarınızı teşhir edecek, kadın dayanışmasının gücüyle şiddetinize karşı umudu yeşerteceğiz.

Tüm kadın düşmanı politikalara karşı biz kadınlar örgütlenip, sesimizi yükseltiyoruz. Nurcan Yolcu ve onun gibi katledilen tüm kızkardeşlerimizin hesabını soracağız. Gerçek adaletin sağlanması için davanın takipçisi olacak, bir kişi daha eksilmemek için kadın dayanışmasını büyüteceğiz!

Bir kadının daha ölmemesi için dayanışmayı büyütme zamanı kadınlar. Kadın cinayetlerinin sırdanlaştırılmasına asla izin vermeyeceğiz!

Antakya Kadın Dayanışması

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler