Anne karnındaki bebeğe Covid-19 bulaştığı kanıtlandı

İki gün azalma eğilimine giren vaka ve ölüm sayısı tekrar artışa geçti… Birinci dalga piki Kürdistan’da şimdi yaşanıyor… Eylül’de ABD’de birebir eğitime geri dönüş yok.. Yemen’de 60’dan fazla doktor hayatını kaybetti… Sonbahara doğru ikinci dalga senaryoları gündemde… Fransa’da anne karnındaki bebeğe Covid-19 bulaştı… Kovid-19 yoksulların hastalığı

Anne karnındaki bebeğe Covid-19 bulaştığı kanıtlandı

SiyasiHaber

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu’nun “Korona Günlükleri”ni yayımlamaya devam ediyoruz. 15 Temmuz tarihli “Günlükler”de Türkiye’den ve dünyadan verilerin yanı sıra, Esra Erin’in Birikim Dergisi’nde yer alan “İnsanlık Tarihinin Epidemisi: Nefret Suçları ve HIV ile Yaşayan Bireyler” başlıklı yazısının bir bölümü de yer alıyor.  

 

15 Temmuz 2020 tarihli “Korona Günlükleri”nde Türkiye ve dünyadaki pandemi verileri;

Dünya genelinde toplam vaka sayısı 13.5 milyona yaklaşırken aktif Covid-19 vaka sayısı 5 milyonu geçti. Bu pandeminin artarak devam edeceğini gösteriyor. Toplam vaka sayısında Rusya dışında Avrupa ülkelerinde vaka sayısı düşmeye devam ediyor. Peru ve Şili’nin ardından Meksika da toplam vaka sayısında İspanya’yı geçti. Vaka artışındaki eğilim Güney Afrika ve İngiltere’nin de kısa sürede İspanya’yı geri bırakacağını gösteriyor. Hatırlanacağı gibi İspanya erken dönem pandeminin pik yaptığı ülkeler arasındaydı. İspanya’da toplam vaka sayısının 303 binin üzerinde olmasına karşın yeni vaka sayısında azalış eğilimi (son 24 saatte 666 kişi) sürüyor.

ss1

İki gün azalma gösteren vaka ve ölüm sayısı tekrar artışa geçti

Küresel olarak iki gün azalma gösteren yeni vaka sayısı artarak yeniden 200 binin üzerine çıktı, son 24 saatte yeni vaka sayısı 218 bin oldu. 4-5 gün gibi kısa sürelerde toplam vaka sayısına milyonlar eklenmesine tanıklık edeceğiz. Dün azalma eğiliminde olan yeni vaka sayısı Brezilya (43 bin 245) ve Güney Afrika (10 bin 496) yeniden artış eğilimine girdi. Yeni vaka sayısında ABD (65 bin 594) ve Hindistan’da (29 bin 842) tırmanış devam ediyor. Benzer artış ölüm sayısında da yaşandı. Dünya genelinde ölüm sayısı yeniden beş binin üzerine çıktı, son 24 saatte 5 bin 413 kişi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Günlük ölüm sayısı Brezilya’da yeniden binin üzerine çıktı (1,341 kişi). Günlük can kaybı sayısında ABD (935), Hindistan (588), Meksika (485), İran (179), Rusya (175), Peru (175), Güney Afrika (174), Kolombiya (170) ve İngiltere (138) dikkatleri çekiyor.

Resmi rakamlara göre Türkiye’de 33 gün sonra yeni vaka sayısı binin altına düştü. Son 24 saatte 992 yeni vaka tespit edildi. Covid-19 nedeniyle 20 kişi hayatını kaybetti. Salgına bağlı can kaybı sayısı toplamda 5 bin 400’ün üzerine çıktı. Yeni vaka sayısında azalmanın ardından Erdoğan salgının zirve noktasından döndük açıklamasını yaptı.

 

Birinci dalga piki Kürdistan’da şimdi yaşanıyor

Bakan Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımda kurallara uyan taşıtları tercih edin dedi. Sorumluluk vatandaşa yüklenmeye devam ediliyor. Taşıtların kurallara uyup uymadığının kontrolü yapılmayacak mı peki? Toplu ulaşım araçları kamusal denetim kapsamında değil mi? Soruları daha da artırabiliriz. Önlemlerin gevşetilmesi sonrası ‘yeni normalleşme’ döneminde birinci dalga pikini henüz yaşayan Kürdistan’da salgın kontrolünde kamusal önlemleri, yani devletin rolünü göremiyoruz. Otoriterleşme konusunda her adımı atan, önlemlere uymayan vatandaşlara biber gazı sıkmaya devam ederken nüfus hareketliliğinin kısıtlanması, temel geçim araçları dışında üretimin durdurulması, toplu yaşam alanlarının kapatılması, ekonomik destek sağlanması, hijyen malzemelerinin temin edilmesi, daha fazla test yapılarak temaslı aranması, hastane başvurularının kısıtlanması, tüm sağlık kurumlarının (özellikle hastanelerin) salgına özgü çalışması vb. birinci dalganın erken yaşandığı dönem tanık olduğumuz önlemlerin hiçbirisinin devreye sokulmadığını görüyoruz. Bu adı konulmamış strateji değişikliğinin gerekçesi açıklanmıyor bile… Olası ikinci dalgada da bu stratejiye mi dönülecek? Yoksa alışageldiğimiz Kürdistan’a yönelik ayrımcı uygulamaların bir parçası mı? Ne Sağlık Bakanlığı, ne medyayı sık kullanan, hemen her konuda görüş paylaşan Bilim Kurulu üyelerinden bu konuda hiçbir söz duyamıyoruz.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Süper Lig maçlarında sosyal mesafe ve maske kuralına uymayan kulüplere, yöneticilere, antrenörlere ve futbolculara para cezaları verdi.

Vaka sayısının 262 binin, can kaybının 13 binin üzerine çıktığı İran’da önlemler yeniden sıkılaştırılıyor. Başkent Tahran’da aralarında okullar, kütüphaneler, düğün salonları, camiler, sinemalar ve müzelerin de bulunduğu çok sayıda mekân bir haftalığına kapatılacak.

ss2

Eylül’de ABD’de birebir eğitime geri dönüş yok

ABD’de vaka artışlarının büyük bir bölümü, toplam 100 milyona yakın nüfusuyla ülkenin en kalabalık eyaletleri California, Florida ve Texas’ta görülüyor. Dünya genelinde pazartesi günü açıklanan yeni vakaların yüzde 18’i bu üç eyaletten geldi. Pazartesi günü, bu eyaletlerdeki toplam vaka artışı 30 bin civarında açıklandı. Bunlara ek olarak, özellikle ılıman ikliminden dolayı “Güneş Kuşağı” olarak bilinen güneydeki eyaletlerde de vaka sayıları hızlı şekilde artıyor. Bu eyaletler arasında Arizona, Tennessee ve Mississippi yer alıyor. Ülkenin en büyük eyaletlerinden biri olan California’da, tüm kapalı mekânlara, faaliyetlerin durdurulması çağrısı yapıldı. Barlar, sinemalar, müzeler ve hayvanat bahçeleri de kapatıldı. Eyaletin en büyük şehirlerinden Los Angeles ve San Diego yönetimleri de Eylül ayında okullarda birebir eğitime geri dönüş yapılmayacağını duyurdu.

Kanada ABD’ye olan sınırlarını kapama uygulamasını uzatıyor. Kanada-ABD sınırının en az 30 gün daha zorunlu olmayan seyahatlere kapalı kalacağı açıklandı.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da da yetkililer, 20 kadar oyuncusunun koronavirüs testi pozitif çıkan bir tiyatro oyununu izleyen 800’den fazla seyirciye ulaşmaya çalışıyor.

 

Yemen’de 60’dan fazla doktor hayatını kaybetti

Yemen’de doktorlar anlatıyor: Sosyal mesafe çağrıları ‘açlık’ nedeniyle karşılık bulmuyor. Birleşmiş Milletler’e göre dünya üzerindeki en ağır insani krizin yaşandığı Yemen’deki iç savaş beşinci yılına girdi. Ülkenin savaş nedeniyle çöken sağlık sistemi, koronavirüs baskısı ile daha da ezilmiş durumda. Ülkede Covid-19 nedeniyle ne kadar kişinin hayatını kaybettiği bilinmiyor, ancak sağlık örgütleri, meslektaşlarının ölümlerini takip ediyor. Buna göre salgında şu ana dek 60’dan fazla doktor hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler, salgın nedeniyle yavaşlayan yardım faaliyetlerinin hızlandırılmaması halinde çok daha fazla çocuğun açlık tehdidi ile karşı karşıya kalacağı uyarısını yapıyor.

 

Sonbahara doğru ikinci dalga senaryoları gündemde

İngiltere’de hükümetin bilim danışmanı Patrick Vallance’ın çağrısıyla, Tıbbi Bilimler Akademisi’nin 37 bilim insanıyla yaptığı çalışmada “makul bir en kötü senaryo” modeli oluşturuldu. Koronavirüs salgınında kışın yaşanacak ikinci dalganın ilkinden daha büyük olabileceği ve 120 bin kişinin daha hastanelerde ölebileceği öngörüsünde bulunuldu. Ocak ve Şubat’ta salgının zirve noktasına çıkabileceği ve bunun sonucunda 24.500 ila 251.000 kişinin daha hayatını kaybedebileceği vurgulandı.

Başta Hong Kong olmak üzere, Asya’nın kimi bölgelerinde Koronavirüs salgınında ikinci dalga endişesi nedeniyle önlemler yeniden sıkılaştırılıyor. Salgının başında oldukça az vakanın görüldüğü Hong Kong’da, vakaların artışa geçmesi nedeniyle Salı gecesinden itibaren katı sosyal mesafe önlemlerinin uygulamaya konulacağı bildirildi. Çarşamba günü itibariyle Hong Kong’daki Disneyland’ın da geçici bir süre kapatılacağı açıklandı. Filipinler’de de bu hafta Güneydoğu Asya’da günlük vakalarda görülen en yüksek sayıya ulaşılması nedeniyle başkent Manila’nın bir kısmının karantinaya alınacağı belirtildi. Tayland’da ise ikinci dalga endişesi nedeniyle sınır kontrollerinin sıkılaştırıldığı bildirildi.

İngiltere’de hükümet, 24 Temmuz’dan itibaren marketlerde maskeyi zorunlu hale getiriyor. Maske takmayan kişilere 100 sterline kadar ceza verilebilecek.

ss3

Fransa’da anne karnındaki bebeğe Covid-19 bulaştı

Fransa’da Covid-19 olan bir kadının hastanede sezaryenle alınan bebeğinin, anne karnında korona virüsü kaptığı belirtildi. Mart ayında yaşanan vakaya ilişkin Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmada, “bebeklere anne karnında koronanın bulaşabileceğinin” ilk kez kanıtlandığı belirtiliyor. Londra’daki King’s College’dan profesör Shennan ise İngiltere’de anneleri Covid-19 olan 244 bebeğin doğduğunu, bunların yüzde 95’ine virüs bulaşmadığını söyleyerek, “Kadınlar, hamileliğin kendileri veya bebekleri için Covid-19 konusunda önemli bir risk faktörü olmadığını bilmeli” dedi.

Onlarca işçinin salgına rağmen çalışmak durumunda bırakıldığı ve yaşamını yitiren Hasan Oğuz’un çalıştığı yer olan Galataport’ta, Survivor için iş durduruldu. İşçiler, Galataport önünde bir araya gelerek, sömürü mabedini şirin göstermek için şov yapıyorlar dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs işletmesi ESHOT’ta aralarında genel müdür ve yardımcısının da bulunduğu 14 kişide koronavirus belirlenmesi üzerine işçiler tüm birimlerde test yapılması ve önlem alınmasını istedi. İl Sağlık Kurumuna ESHOT çalışanlarına test yapılması için verilen dilekçe reddedilince DİSK Ege Bölge Temsilciliği 3200 işçi adına grev uyarısı yaptı.

 

Dr. Halis Yerlikaya: Kovid-19 yoksulların hastalığı

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya bölgedeki vaka artışlarını ve ne yapılması gerektiği konusunda Evrensel Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.  Yeniden açılımın yanlış olduğu, salgının hâlâ sürdüğü ve tehlike geçmedi uyarılarının dinlenmediği hatırlatmasında bulunan Yerlikaya “Ne yazık ki söylediklerimiz doğrulanmış oldu. Ama dikkate alınmadık. Bölgede 1 Haziran sonrası yeniden açılmayla birlikte çok ciddi şekilde vaka artışları oldu” ifadelerini kullandı. Hatta bu uyarıları yapan Van, Urfa ve Mardin’deki TTB yöneticileri hakkında soruşturmalar açıldığını belirten Yerlikaya, vaka artışlarında vatandaşı suçlayan yaklaşımı da eleştirerek “Tabii ki vatandaşların maske, hijyen ve fiziki mesafe kurallarına uyması gerekiyor. Biz de bu konularda vatandaşı uyarıyoruz. Ama bu yetmez. Sorumluluğu vatandaşa atarak pandemiyle mücadele edilemez” dedi.  “Kovid-19 yoksulların hastalığı. Bölgede yoksulluk çok daha fazla. Kalabalık aile yapısı da virüsün yayılmasında diğer bir etkili faktör. Tüm bu faktörlerin etkisiyle bölgede vaka sayılarında ciddi bir artış yaşandı” ifadelerini kullandı.

ss5

“İl bazında önlemler alınmalı”

1 Haziran sonrası tedbirlerin birdenbire ve hızlı gevşetilmesi sonrası ‘normalleşme’ sürecinin sonuçlarının vaka artışlarına neden olduğunu ifade eden Yerlikaya “İstanbul gibi illerde vakalar bize göre bir ay öndeydi. Normalleşmeyle birlikte batıdan bölgeye gelen insanların yarattığı hareketliliğin etkisi de yaşandı” dedi.  Öte yandan pandemiyle mücadelede her yerde aynı tedbirlerin alınmasıyla yol almanın mümkün olmadığını çünkü her il ve bölgenin kendine özgü toplumsal koşulları ve sosyolojik yapısına uygun önlemler alınması gerektiğine dikkati çeken Yerlikaya “Ama baktığımızda hemen her yerde aynı tedbirler alındı” ifadelerini kullandı.  Epidemiyolojik veriler ışığında vaka artışlarının fabrika eksenli mi, yurt dışı kaynaklı mı, yoksulluk nedeniyle mi yaşandığına bakılmaksızın merkezi kararlarla yürütülmesini eleştiren Yerlikaya “Pandemiyle mücadele süreci dinamik bir şekilde yürütülmeliydi ama süreç günü kurtarma anlayışıyla yürütüldü” diye konuştu.

 

İnsanlık Tarihinin Epidemisi: Nefret Suçları ve HIV ile Yaşayan Bireyler – Esra Erin

“Nefret suçunun insanlık tarihinin epidemisi diye anılacak kadar “kadim” bir tarihi olsa da nefretin bir virüse, bir hastalığa yöneltilmesi insanlığın o kadar da eski olmayan ancak günümüze kadar uzanan icatlarından. Cüzzam, veba, frengi ile başlayan sağlığa yönelik damgalama günümüzde kanser hastalarına, herhangi bir cilt hastalığına sahip olan kişilere veya dikkat çeken fizikî bir engeli bulunan kişilere kadar uzanıyor. Koronavirüsün sosyal ilişkilerle kolaylıkla bulaşan bir virüs olduğu göz önüne alındığında bu nefret ve ayrımcılık silsilesinden kurtulamayacağını düşünsem de bu yazıda bilimsel olarak tüm bulaş yolları bilinmesine ve sosyal ilişkilerle bulaşının mümkün olmadığının bilinmesine rağmen bugünlerde koronavirüs ile sık sık karşılaştırılma yanlışına düşülen HIV’e ve HIV’in toplumsal boyutuna ilişkin bir ön bilgi verildikten sonra HIV ile yaşayan bireylerin sıklıkla karşılaştıkları hak ihlalleri ve maruz kaldıkları nefret söylemleri açıklanmaya çalışılacaktır.”

https://www.birikimdergisi.com/guncel/10202/insanlik-tarihinin-epidemisi-nefret-suclari-ve-hiv-ile-yasayan-bireyler

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu’nun 12 Temmuz tarihli Korona Günlükleri’nin tamamı için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler