Anlaşma sağlandı: Kerkük petrolü 1 yıl aradan sonra Türkiye'de

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve başkent Bağdat arasındaki anlaşmanın sağlanmasıyla yaklaşık 1 yıl aradan sonra Kerkük'teki petrol sahalarından Türkiye'ye petrol akışı başlatıldı.

Anlaşma sağlandı: Kerkük petrolü 1 yıl aradan sonra Türkiye'de

Kerkük’ten Türkiye’ye petrol ihracatı bir yıl aradan sonra yeniden başladı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Bağdat arasında geçen yıl patlak veren krizin ardından askıya alınan petrol ihracatı, Bağdat’taki yeni hükümet ile Bölgesel Yönetim'in Başkenti Erbil’in anlaşması üzerine bugün başlatıldı.

Buna göre, şu an Kerkük’ten Türkiye’ye günde 50 ila 60 bin varil petrol akışı sağlanıyor. Geçen yıl yaşanan kriz öncesinde bu rakam 300 bin varile kadar çıkıyordu. Mevcut petrol akışının ne zaman ve ne kadar artırılacağı ise bilinmiyor.

Kerkük’ten Türkiye’ye petrol akışı, Kürdistan’daki bağımsızlık referandumunun ardından Irak ordusunun Kerkük’te kontrolü güç yoluyla peşmergeden alması sonrası askıya alınmıştı.

Akışın yeniden başlatılmasının, İran'a uygulanan yaptırımların yaratacağı açığı kapatmak isteyen Trump yönetiminin 'arabuluculuğu' sonucu olabileceği belirtiliyor. Yapılan ithalat sonucu Türkiye'de petrol ve petrol ürünlerinin fiyatların düşüp düşmeyeceği ise merak konusu. 

Reuters

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler