''Ankara’daki kamu hastanelerinde boş yatak kalmadı, hastalar acil servislerde bekletiliyor''

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir Ankara'daki altı kamu hastanesinde de boş yatak kalmadığını açıkladı. Sağlık Baknlığı'nın süreci yürütemediğini belirten Emir, "Yatması gereken hastalar, acil servislerde tutuluyor. Koronavirüs vaka sayılarının düştüğünü iddia eden Sağlık Bakanlığı, kontrolü yitirdi, süreci yönetemiyor" dedi.

''Ankara’daki kamu hastanelerinde boş yatak kalmadı, hastalar acil servislerde bekletiliyor''

Medyascope'un haberine göre koronavirüs salgını sürecinde Ankara’da beş hastanenin pandemi hastanesi ilan edildiğini belirten Emir, 1 Haziran’dan itibaren yeniden açılma süreciyle birlikte diğer hastanelerde de koronavirüs hastalarına hizmet verilmeye başlandığını söyledi: “1 Haziran’dan itibaren ‘yeniden açılma’ süreci ilan eden hükümet, koronavirüs vakalarının giderek artmasına rağmen, tamamen ekonomik kaygılarla bu kararında ısrarcı oluyor. Hükümet, bu ısrarıyla halkın sağlığıyla da oynuyor. Ankara’da şu anda Gölbaşı ve Gazi Mustafa Kemal devlet hastaneleri ile Yenimahalle, Keçiören, Ankara ve Gülhane eğitim araştırma hastaneleri olmak üzere toplam altı kamu hastanesinde 2 bin 523 yatak ile 340 yoğun bakım yatağı tamamen dolmuş durumda.”

Bilkent Şehir Hastanesi’nde de tüm servislerin ve yoğun bakım ünitelerinin koronavirüs hastaları için ayrıldığını söyleyen Emir, bu hastanede de 3 bin 269 yatak ile 659 yoğun bakım yatağının dolduğunu açıkladı.

“Yatması gereken hastalar acil servislerde bekletiliyor”

“Hastaların büyük çoğunluğu ilaç tedavisi ile evlerine gönderiliyor” diyen Emir, şöyle devam etti: “Yatması gereken hastalar ise acil servislerde bekletiliyor, yatak açılınca ancak yatış verilebiliyor. Diğer hastaneler de koronavirüs vakası başvurularından dolayı başka hastalara hizmet veremez duruma geldi. Son olarak Gazi Üniversitesi Hastanesi, iki servisini koronavirüs hastalarına ayırmak zorunda kaldı. 1 Haziran’da başlayan normalleşme sürecinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun pandemi sürecinde özel hastanelere yapmış olduğu salgın bakım hizmeti ödemesini sonlandırması da bu tablonun ağırlaşmasına sebep olmuştur. Ankara, alarm veriyor. Söz konusu yoğunluk, pandemi hastanelerinde sosyal mesafe ve hijyen önlemlerinin de geri plana itilmesine ve uzayan kuyruklarda bulaş riskinin çok fazla artmasına sebep oluyor. Pandemi ile ilgili bakanlığın halka karşı dürüst olması ve bu süreci şeffaf bir şekilde yönetmesi gerekiyor. Ancak, vaka sayılarının düştüğünü iddia eden Sağlık Bakanlığı, kontrolü yitirdi, süreci yönetemiyor.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler