Ankara’da yine sel: Pazarda mahsur kalanlar botla kurtarıldı, metro kapatıldı

Ankara, yıllardır iyileştirilmeyen altyapısı nedeniyle bir yağmur yağışıyla birlikte yine sel baskınıyla karşılaştı. Sıhhiye’de bulunan Kızılay Yenişehir Semt Pazarı’nı su bastı, mahsur kalanlar botla kurtarıldı. Kızılay metrosu ise su baskını nedeniyle kapatıldı.

Ankara’da yine sel: Pazarda mahsur kalanlar botla kurtarıldı, metro kapatıldı

Ankara’da belediyecilik anlayışının sonucu oluşan sel baskınları devam ediyor. Gökçek yerine gelen Mustafa Tuna’nın da alt yapıyı iyileştirmemesi nedeniyle daha bir ay önce sağnak yağış nedeniyle alt geçitleri ve yolları su basmıştı. Bugün de (21 Haziran) Ankara’da sağnak yağış nedeniyle yine yollar kilitlendi. Sıhhıye, Oran, Dikmen ve Mamak’ta yollar su içinde kaldı. Kızılay metrosunu da su basınca metro kapatıldı. Ankaralılar evlerine gidemedikleri için duruma tepki gösterdi.

Sıhhiye’de bulunan Kızılay Yenişehir Semt Pazarı’nı da su bastı. Pazarda mahsur kalan Ankaralılar botla kurtarıldı. Ankaralılar kentin çeşitli yerlerinden sel videoları çekerek Twitter’da paylaştı, her yağmurda kenti su basmasına tepki gösterdi.

DHA’nın haberine göre, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinin bulunduğu alana yıldırım düştü. Yıldırım düşmesi nedeniyle acil servis çatısında dumanlar yükselirken can kaybı ve yaralanma meydana gelmediği öğrenildi.

“Gökçek’in afeti”

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Rant odaklı yapılaşma vadilerin betonlaşması ile her yağmur Gökçek felaketi olarak Ankaralılara dönüyor” dedi.  Altyapıya yıllardır ciddi bir yatırımın yapılmadığını da sözlerine ekleyen Candan, şöyle devam etti:

Her yeşil alan ve vadi betonlaştırıldı. Derelerin üzeri kapatıldı. Dere yatakları yapılaşmaya açıldı. Sel basan yerlere baktığınızda dereler yatağını bulmaya çalışıyor. Büyükesat Vadisi’ni yapılaşmaya açtılar, vadi tabanına yol yaptılar. Betonlaşma ile birlikte plansız hormonlu büyüyen kentleşmeyi altyapı karşılayamıyor. Gökçek ve onu koruyanlar er geç yargı önünde hesabını verecek.

Etiketler: Ankara, Sel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler