Ankara'da 'Tek Tip Karşıtı İnsiyatif' kuruldu

KHK ile getirilen tek tip kıyafet uygulamasına karşı 'Tek Tip Karşıtı İnsiyatif' kuruldu. Tek tip yasası geri çekilene kadar siyasi tutuklularla dayanışma içerisinde olacaklarını açıklayan insiyatif, Adalet Bakanlığı'nı uygulamadan vazgeçmeye çağırdı.

Ankara'da 'Tek Tip Karşıtı İnsiyatif' kuruldu

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile getirilen ‘tek tip kıyafet’ uygulamasına karşı Ankara’da ‘Tek Tip Karşıtı İnsiyatif’ kuruldu.

Tek tip kıyafetlerin Silivri Cezaevine gönderildiği gün demokratik kurum, parti insiyatiflerinin katılımıyla İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi’nde basın açıklaması düzenlendi. “Siyasi mahpuslar toplum nezdinde ‘suçlu’ olarak damgalanmak istenmektedir” denilen açıklamada tek tip kıyafet uygulamasının kaldırılması talep edildi. Tek tip yasası geri çekilene kadar siyasi tutuklularla dayanışma içerisinde olacaklarını açıklayan insiyatif, Adalet Bakanlığı’nı uygulamadan vazgeçmeye çağırdı.

‘Ayrımcılık yasağının ihlalidir’

Ankara Tabip Odası, Çağdaş Hukukçular Derneği, HDP Ankara İl Meclisi ve KESK Şubeler Platformu’nun da aralarında bulunduğu birçok parti sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu insiyatifin açıklamasının satır başları şu şekilde:

Tek tip elbise mahpuslar arasında kategorik bir ayrım gözetmektedir ve ayrımcılık yasağının ihlalidir.

Kişiyi kimliksizleştirmeyi, kişiliğini ezmeyi amaçlayan bir araçtır ve kötü muamele- işkence yasağının ihlalidir. Siyasi mahpuslara yönelik her türlü şiddet uygulamasının kolaylaştırıcı bir aracı olarak dayatılmaktadır.

Tek tip elbise giymeyi kabul etmeyen mahpuslara fiziki ve manevi şiddet, ziyaret yasağından başlayıp hücreye kapatılmaya varan birçok ceza verilmesine yol açacaktır.

Üst üste verilen disiplin cezalarıyla mahpusların infazlarının yanmasına ve şartlı tahliye haklarının ellerinden alınmasına neden olacaktır.

Giymeyi kabul etmeyenlerin mahkemeye çıkartılmamasına ve böylece savunma hakları gasp edilerek hukuksuz bir biçimde mahkemeye çıkartılmadan haklarında hüküm verilmesine sebep olacaktır.

(Duvar)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler