Ankara'da koronavirüs alarmı: Ameliyatlar ve Covid-19 dışı hasta yatışları ertelendi!

Ankara'da yapılan Pandemi Değerlendirme Toplantısı sonrası yayımlanan raporda Covid-19 vakalarındaki artışa dikkat çekildi. Ankara İl Sağlık Müdürü Mehmet Gülüm imzasıyla hastanelere gönderilen yazıda ameliyatların durdurulması ve Covid-19 dışı hasta yatışların ertelenmesi istendi.

Ankara'da koronavirüs alarmı: Ameliyatlar ve Covid-19 dışı hasta yatışları ertelendi!

 

Ankara’da bayramdan hemen önce yapılan Ankara İl Pandemi Değerlendirme Toplantısı sonrasında yayımlanan rapor, Ankara’da Covid-19 vakalarındaki artışı ve günlük yatış ihtiyacı gerektiren Covid-19 hastası artışını ortaya koydu. Dün Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm imzasıyla hastanelere bir yazı gönderildi.  

Gönderilen yazıda 28/07/2020 tarihinde Pandemi Değerlendirme Toplantısı yapıldığı belirtilerek, “Bu bağlamda; pandemi sürecinde geldiğimiz noktada günlük yatış gerektiren Covid hastalarındaki artış dikkate alınarak aşağıdaki kararlar alınmıştır” denildi.

Gönderilen yazıda alınan kararlar şöyle sıralandı:

- Hastanelerimizde klinik servis yatağı sayısının en az yüzde 50’sinin Covid yatağı olarak ayrılması,

- Boş yoğun bakım yataklarının tamamının Covid yoğun bakım yatağı olarak ayrılması,

- Elektif cerrahi vaka alımlarının ikinci bir talimata kadar durdurulması,

- Elektif dahili yatışların ertelenmesi,

- Hastaneler için yukarıda planlanan Covid yataklarının izolasyonlarının uygunluğu için hastane Enfeksiyon Kontrol Komitelerinin uygunluk yazısı istenecektir. Enfeksiyon Kontrol Komitelerinin sürece çok daha etkin olarak katılımı sağlanacaktır.

- Meslek Hastalıkları Hastanesi mali olarak Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlanacaktır. Covid hastalarına bakan tıbbi ekibin dışında kalan tıbbi ekip Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne görevlendirilecektir. Sadece Meslek Hastalıkları Hastanesi’ndeki Meslek Hastalıkları Poliklinikleri görev yapmaya devam edecektir. Ancak bu polikliniğe başvuran hastalardan hastaneye yatması gereken olursa Atatürk Göğüs (Sanatoryum) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatışı yapılacaktır. Meslek Hastalıkları Hastanesi’ndeki Toksikoloji laboratuvarı bu hastalar için hizmet vermeye devam edecektir.

- Beytepe Murad Erdi Eker Devlet Hastanesi mali olarak Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlanacaktır. Covid hastalarına bakan tıbbi ekibin dışında kalan tıbbi ekibin isteyenlerinin geçici görevleri il içerisinde yapılacaktır.

- İlçe Devlet Hastaneleri Covid hastalarının tedavisini Bilim Kurulu’nun algoritmaları yönünde kendileri yapacaktır. Sadece PCR (+) yoğun bakım hastaları ile PCR (-) ya da daha test sonucu çıkmamış ama CT (+) yoğun bakım hastalarını merkez hastanelerine sevk edeceklerdir.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler