Ankara’da Kızılay protestosuna sert müdahale

Ankara’da BaşkentGaz, Kızılay, Ensar Vakfı bağış zincirinde Kızılay’ın ‘vergiden kaçınma’ aracı olarak kullanılması protesto edilmek istendi. Basın açıklaması öncesi polisin sert müdahalesi sonucu 16 kişi gözaltına alındı.

Ankara’da Kızılay protestosuna sert müdahale

Meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütleri Ankara’da Kızılay Genel Müdürlüğü önünde Kızılay’ın Ensar Vakfı’na bağış aktarmasını ve ‘vergiden kaçınma’ aracı kullanılmasını protesto etmek istedi.

“Verdiğimiz vergilerin, ödediğimiz faturaların yandaşa, sermayeye, gerici vakıflara aktarılmasına izin vermeyeceğiz” çağrısıyla yapılacak basın açıklaması öncesi, polis sokağın her iki tarafını kapatarak, basın açıklaması için gelenlerin toplanmasına engel oldu. Toplaşmanın devam etmesi üzerine polis müdahalede bulunarak çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltı sırasında, polisin sert tavrı dikkat çekerken, ters kelepçe uygulaması yaptığı ve gözaltına alınanları sürüklediği görüldü.

 

Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) sosyal  medya hesabından yapılan açıklama, polisin sert müdahalesi kınandı. TMMOB, sosyal medya hesabında, TMMOB Ankara İKK'nın da olduğu açık havada yapılan insanlık dışı sert müdahaleyi kınıyoruz. Müdahalede 16 arkadaşımız gözaltına alındı” denildi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler