Ankara’da BM önünde nöbet tutan İranlı Derya’dan haber alınamıyor

Ağabeyinden gördüğü şiddetten kaçarak Türkiye’ye gelen ve Ankara’daki Birlemiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği binası önünde haftalardır oturma eylemi yapan İranlı Derya’dan birkaç gündür haber alınamıyor.

Ankara’da BM önünde nöbet tutan İranlı Derya’dan haber alınamıyor

Derya, iki sene önce ağabeyinden gördüğü şiddetten kaçarak Türkiye’ye gelmiş ve üçüncü bir ülkeye geçişinin sağlanması için Ankara’daki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) binası önünde nöbet tutmaya başlamıştı.

Kadın Savunması’nın kendisiyle temasa geçmesinin ardından sesini duyuran Derya, can güvenliğinin olmadığını söylüyor ve kadınları kendisine sahip çıkmaya çağırıyordu.

Birileri Derya’yı alıp götürdü

Derya’dan son birkaç gündür haber alınamadığı öğrenildi. Dün akşam Derya’yı ziyaret etmeye giden bir kadın Derya’nın nöbet tuttuğu yerde olmadığını görünce UNCHR önündeki kolluğa sordu. Kolluk ise birilerinin Derya’yı alıp götürdüğü fakat kim tarafından götürüldüğünü bilmediklerini söyledi.

Derya’nın müdafiliğini yapan avukatlar, UNCHR, Göç İdaresi, karakolları aradıklarını fakat hiçbirisinden Derya’nın bulunduğu yere ilişkin bir bilgi alamadıklarını söyledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler