Ankara Valiliği’nden ‘nefret cinayeti’ savunması: Cinayet sebebi Kütçe müzik değil ezan okunurken müzik dinlemekmiş

Kürtçe müzik dinlerken kalbinden bıçaklanarak öldürülen Barış Çakan cinayetiyle ilgili Ankara Valiliği, adeta nefret cinayetini meşrulaştıran bir açıklama yaptı. Valilik, Kürtçe ile ilgili bir tartışma yaşanmadığı, cinayetin “ezan okunurken araç içinde yüksek sesle müzik dinlenilmesi” yüzünden gerçekleştiğini açıkladı.

Ankara Valiliği’nden ‘nefret cinayeti’ savunması: Cinayet sebebi Kütçe müzik değil ezan okunurken müzik dinlemekmiş

 

SiyasiHaber

Ankara Etimesgut’ta 31 Mart Pazar günü aracının içinde Kürtçe müzik dinleyen Barış Çakan isimli gencin öldürülmesiyle ilgili Ankara Valiliği açıklama yaptı. Valiliğin açıklaması adeta nefret cinayetini meşrulaştırır cinsten.  Valilik açıklamasında, Kürtçe ile ilgili bir tartışma yaşanmadığı, cinayetin “ezan okunurken araç içinde yüksek sesle müzik dinlenilmesi” yüzünden gerçekleştiği belirtildi.

Ankara Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde dün akşam saat 22.30’da Ağrı Patnos’lu Barış Çakan (20) aracının içinde Kürtçe müzik dinlerken çıkan tartışmada kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Ailesinden alınan bilgilere göre gece arkadaşlarıyla parkta oturmak için evden çıkan Çakan Kürtçe müzik dinlediği için üç kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Saldırı sonucu kalbinden yaralanan Çakan olay yerinde yaşamını yitirdi. Üç saldırganın ise olaydan sonra gözaltına alındığı öğrenildi.

Ankara Valiliği, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Kürtçe ile ilgili bir tartışma yaşanmadığı, cinayetin “ezan okunurken araç içinde yüksek sesle müzik dinlenilmesi” yüzünden gerçekleştiğini belirtti. Bu açıklamayla valilik adeta bir nefret cinayetini meşrulaştırmaya çalıştı.

Ankara Valiliği açıklamasında şunlar kaydedildi:

"31.05.2020 Pazar günü akşam saatlerinde meydana gelen, bıçakla adam öldürülmesi olayıyla ilgili olarak sosyal medya üzerinden kasıtlı ve yanlış iddiaların paylaşıldığı müşahede edilmesi nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 

İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır. Maktulün arkadaşı B. A. alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını belirtmektedir. 

Diğer yandan olayla ilgili şüpheliler derhal gözaltına alınarak gerekli adli süreç Cumhuriyet Savcılığı talimatları doğrultusunda detaylı bir şekilde sürdürülmektedir. 

Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikârdır. 

Kamuoyunun bilgisine sunulur."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler