Ankara Katliamı'nın 35. ayı: 103 canın emanetini yerde bırakmayacağız

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 35. ayında Ankara Garı önünde düzenlenen anmada '103 canın emanetini yerde bırakmayacağız' vurgusu yapıldı.

Ankara Katliamı'nın 35. ayı: 103 canın emanetini yerde bırakmayacağız

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 35. ayında yapılan anmada konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, katliamın gerçekleştiği gar önüne anıt yapılmasına ilişkin belediye meclisi kararının hâlâ uygulanmadığını söyledi. Katliamda kızını kaybeden Faik Deli de “103 canın emanetini yerde bırakmayacağız” dedi.

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 35. ayında Ankara Garı önünde anma düzenlendi. Her ayın 10. gününde bir araya gelen aileler, katliamın gerçekleştiği alana karanfiller bıraktı. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun “Aradan sadece zaman geçmedi, öfkemiz de katlanarak büyüdü. Yaslarımızı tutamadan mücadele etmeye başladık” dedi. Önümüzdeki 10 Ekim 2018 tarihinin katliamın 3. yılı olacağını kaydeden Coşgun, katliama ilişkin yargılamanın 8 Kasım günü firari sanıklar yönünden devam edeceğini hatırlattı, davanın takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi. Coşgun, “Bu duruşmalara da sahip çıkmamız gerekiyor. Biz bitti, tamam demeden sürdürülecek büyük bir mücadelemiz var” dedi.

Belediye 10 Ekim-Der'e randevu bile vermiyor

Gar önünün katliam alanı olduğuna dikkat çeken Coşgun, “Biz söylemekten usanmadık. Maalesef kamu otoriteleri de yapmamakla ilgili azimlerinden vazgeçmediler. Burayla ilgili verilmiş bir belediye meclisi kararı var. Bu karar yaklaşık 35 aydır uygulanmıyor. Kararla birlikte burada anıt yapılması gerekirken, sembolik anıta dahi tahammül edemiyorlar. Sivil insanların katledildiği yere anıt yapılmasıyla ilgili verilmiş idari kararlara rağmen hâlâ bir çivi dahi çakılmaması noktasında da mücadeleye devam edeceğiz. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneğine randevu dahi vermeyen Büyükşehir Beleyesi ile karşı karşıyayız. Bizi duymayan kör, sağır, dilsiz bir kamu otoritesi ile karşı karşıyayız. 3 yıldır devlete kamu sorumluluğunu hatırlatmaya çalışıyoruz. Bu ülkenin bize ödeyemeyeceği kadar çok büyük bir borcu var. Hak savunucuları olarak mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Katliamda hayatını kaybeden Dicle Deli’nin babası Faik Deli de katliamdan sonra yapılan sembolik anıtın bile her seferinde saldırıya uğradığını söyledi. Deli, “Ne önlem aldınız, hangi kamera kayıtlarına bakıp soruşturma başlattınız? Her yıl katliamın yıl dönümünde aileler tartaklandı. Olayın olduğu gün yaralılarımızın, canlarımızın maruz kaldığı gaz bombalarına aileler olarak biz de maruz kaldık. Buna hakkınız yok. Öldürebilirsiniz ama boyun eğdiremezsiniz” diye konuştu. Deli, “Hangi gün acımızı paylaştınız? Hangi sorumluluğu olan kamu görevlisini getirip mahkemenin karşısında hesap sordunuz? Sahte demokrasi havariliğiyle bizleri kandıramazsınız. Yaşadığımız sürece 103 canın emanetini yerde bırakmayacağız” dedi.

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler