Ankara Kadın Platformu: Saldırıları kabul etmiyoruz

Ankara Kadın Platformu'nun çağrısıyla Çankaya Belediyesi önünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için miting yapmak isteyen kadınlara polis saldırısında 18 kişi gözaltına alındı. Platform üyeleri saldırının ardından Eğitim Sen 2 No'lu Şube'de basın toplantısı düzenlendi.

Ankara Kadın Platformu: Saldırıları kabul etmiyoruz

8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi için bir araya gelen kadınlara polis saldırısında 18 üyesi gözaltına alınan Ankara Kadın Platformu, "Saldırıları asla kabul etmeyeceğiz" dedi. Öte yandan gözaltına alınan kadınların tamamı serbest bırakıldı. 
 
Ankara Kadın Platformu'nun çağrısıyla Çankaya Belediyesi önünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için miting yapmak isteyen kadınlara polis saldırısında 18 kişi  gözaltına alındı. Platform üyeleri saldırının ardından Eğitim Sen 2 No'lu Şube'de Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın da katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.
 
'Saldırılara şaşırmıyoruz ama kabul de etmiyoruz'
 
Açıklamayı platform adına Yurdagül Cabak okudu. 8 Mart'ın eşitlik, özgürlük ve insanca bir yaşam için mücadele eden ve direnen kadınların hikâyesi olduğunu belirten Yurdagül, her 8 Mart'a alanda olduklarını hatırlattı. "OHAL düzeniyle, baskılarla kadınlara ve LGBTİ+ bireylere yönelik saldırıların artarak devam ettiği bir süreçteyiz" diyen Yurdagül,  kadın mücadelesinin sesini kısmak için OHAL döneminde 11 kadın derneği ve 1 çocuk hakları derneğinin kapatıldığını dile getirdi. Kadın vekillerin, siyasetçilerin tutuklandığını ve sistematik baskılara maruz bırakıldığını vurgulayan Yurdagül, "Bu saldırılara elbette şaşırmıyoruz ama kabul de etmiyoruz! Çünkü mücadele ile kazandığımız haklarımıza ve hayatlarımıza dönük saldırılar karşısında şimdiye kadar susmadık, susmayacağız. Bizler susamayız; çünkü karşımızda tecavüzcüleri aklamak için yasa çıkarmaya çalışan, 9 yaşında çocuk evlenebilir' diyen, çocuk yaşta doğum yapanları gizleyen, Ensar'ı aklayan, tecavüzcülere, katillere iyi hal indirimleri uygulayan çürümüş erkek egemen bir sistem var" ifadelerini kulandı.
 
'Karalılıkla mücadelemizi yükseltiyoruz'
 

Her şeye ve her türlü baskıya, kadın düşmanı yasalara ve genelgelere rağmen eşitlik ve özgürlük için yaşayan, üreten, itaat etmeyen ve mücadele eden kadınlar olduğunu belirten Yurdagül, "Bu korkunç tabloyu değiştirebilecek umut ve direnç var. Bizler bu kararlılıkla mücadelemizi yükseltiyoruz" diye konuştu.
 
'Şiddetten yana tutum almışlardır'
 
Açıklamanın ardından söz alan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, eylemdeki polis saldırısına dikkat çekerek, saldırının keyf olduğunu ve  kabul etmeyeceklerini ifade etti. Çorlu ve Ankara'da yapılan kadın eylemlerine dönük saldırılarla toplumu yanıltmaya çalışarak  itaate zorladıklarını ifade eden Meral, şöyle konuştu: "Bugün AKP iktidarı ile Ankara Valiliği ve Emniyeti tarafını seçmiştir. Kendileri  şiddet uygulayandan yana ,taciz ve tecavüz edenden yana tutum almıştır. Kadınların isyanı, itirazı tam da şiddete kadın katliamlarına istismara karşı duyarlılık ve bütün kadınları dayanışmaya çağıran bir çağrıydı. Ankara Kadın Platformu, bu çağrısını yapamadan gazlarla, coplarla ve müdahale etmesi toplumsal olarak yaşadığımız kadınlara yönelik her türlü şiddetin kaynağı iktidardır."
 
Öte yandan eylemde gözaltına alınan 18 kadının tamamı serbest bırakıldığı öğrenildi. 

(Jin News)
 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler