Anayasa Mahkemesi, barış akademisyenlerini görüşecek

AYM, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için yargılanan 10 akademisyenin bireysel başvurusunu yarın görüşecek.

Anayasa Mahkemesi, barış akademisyenlerini görüşecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için “Terör örgütü propagandası yapmak” gerekçesiyle cezalandırılan 10 akademisyenin bireysel başvurusunu bugün görüşecek. Anayasa Mahkemesi, akademisyenlerin başvurusunu 29 Mayıs’ta görüşmüş ancak, ‘Adalet Bakanlığından istenilen görüşün gelmemesi’ gerekçesiyle toplantıyı ertelemişti. AYM’ye başvuruda, bildiriye imza attıkları gerekçesiyle cezalandırılmalarının ifade özgürlüğünün ihlali olduğu belirtiliyor.

'AYM hukuksuluğa son vermeli'

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriye 2016’da imza atan akademisyenlerle ilgili davalar Anayasa Mahkemesinin (AYM) kararını beklerken, ’Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim’ Anayasa Mahkemesine Çağrı: Davalar düşsün, İfade Özgürlüğü kazansın başlıklı imza kampanyası başlatmıştı. Kampanya duyurusunda “Hak ve özgürlüklerin ceza tehdidi ile baskı altında tutulmasının önüne geçme görevi AYM önünde duruyor” denmişti. Kampanyada imza sayısı 6 bini geçerken, açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Hiçbir uygulama, hiçbir yargı kararı Anayasaya, kanunlara ve insan hakları alanındaki hukuksal normlara aykırı olamaz. Yüksek Mahkeme, akademisyenlerin başvurusunu derhal karara bağlamalı; akademisyenleri ve destekçilerini adliye koridorlarında yalnızlaştırmaya çalışan, tek tipleştirilmiş iddianamelerle, tek tip mahkumiyet kararlarıyla karşı karşıya bırakan hukuksuzluklara son vermelidir. İfade özgürlüğü ve akademik özgürlük ihlalleri ile sonuçlanan adli ve idari süreçlerin son bulması, temel hak ve özgürlüklerin korunmasını sağlayacak adımların atılması için AYM’yi harekete geçmeye çağırıyoruz.” 

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler