Anafartalar Çarşısı ve seramik eserleri tehdit altında

Ulus semtindeki Anafartalar Çarşısı, yapıldığı dönemde Ankara’nın en gözde alış-veriş mekanıyken şimdi yıkılma tehdidi altında. Ünlü sanatçılar tarafından yapılmış seramik panoları ile bir sanat galerisini andıran Çarşıdaki eserlere ise saygısızca davranılıyor.

Anafartalar Çarşısı ve seramik eserleri tehdit altında

SiyasiHaber

Ankara’nın Ulus semtinde 1967’de hizmete açıldığında başkentin en gözde alış-veriş mekanı olan, kentin ilk “yürüyen merdiven”iyle ünlenen Anafartalar Çarşısı, aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının her katta yer alan seramik panoları ile bir tür sanat galerisi… Ancak bu özelliği, dar bir sanat camiası dışında neredeyse unutulmuş durumda.

Dekorasyonu mimar Ruşen Dora tarafından yapılan Anafartalar Çarşısı’nda eserleri bulunan sanatçılar arasında Füreya Koral, Seniye Fenmen, Cevdet Altuğ, Nuri İyem, Arif Kaptan, Attila Galatalı gibi dünyaca ünlü Türkiyeli seramikçi ve ressamlar bulunuyor.

Sanata saygısızlık

Beş katlı çarşının her katında seramik eserler bulunuyor. Cevdet Altuğ’un 5 katın bir duvarını tümüyle kaplayan devasa eseri ise başka bir öneme sahip.

Ancak seramik eserler Ankara’da yeterince bilinmiyor. Daha kötüsü, Çarşının esnafı eserlere gereken saygıyı göstermiyor. Sanat eserlerinin önü, yakınındaki dükkan sahipleri tarafından tezgahlar veya ticari ürünlerle kapatılıyor. Hatta eserlerin üzerine fiyat etiketleri yapıştırılıyor.

Son günlerde Anafartalar Çarşısı’nda çekilen fotoğraflar bu saygısızlığı ortaya koyuyor.

Anafartalar Çarşısı ve seramik eserleri tehdit altında


Anafartalar Çarşısı yıkım tehdidi altında

Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu 2016 tarihli yazısıyla Ulus’taki Spor Genel Müdürlüğü ile Gümrük Müsteşarlığı binalarının yanı sıra Ulus İşhanı ile Anafartalar Çarşısı’nın da yıkımının uygunluğuna karar verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi ise 2018 Ocak’ında konuyla ilgili yıkım kararları aldı.

Anafartalar Çarşısı’nın yıkılması halinde hem bu binadaki sanat eserlerinin akıbetinin ne olacağı, hem de Çarşı esnafının göreceği zararın nasıl karşılanacağı konuları belirsizliğini koruyor.

Fotoğraflar: Hatice Erbay

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler