Anadolu Ajansı Fransa'nın Zaytung'unun Erdoğan övgüsünü (!) paylaştı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Erdoğan'ın Libya'daki tutumu hakkında yaptığı açıklamalar Avrupa kamuoyunda geniş yankı bulmuşken, Anadolu Ajansı Türkiye kamuoyuna Fransa'nın Zaytung'u olarak bilinen "Le Canard Enchaine"in (Zincirlenmiş Ördek) hiciv haberini gerçekmiş gibi paylaştı.

Anadolu Ajansı Fransa'nın Zaytung'unun Erdoğan övgüsünü (!) paylaştı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un  "Türkiye tüm kurallara aykırı davranarak ve birçok Avrupa'nın çıkarlarını çiğneyerek Libya hükümeti ile anlaşmalar yapması, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin egemenliğine saygı göstermemesi ve Libya'da yürüttüğü siyaset uluslararası hukuka aykırıdır. Türkiye, bunları yaparak NATO müttefiki olarak bekleneni yapmıyor. Türkiye'nin yaptıkları Avrupalı olarak bizim hedeflerimize aykırı. Türkiye'nin Libya'da oynadığı rolü kabul etmiyoruz.” açıklaması Avrupa kamuoyunda ve Türkiye'de geniş bir yankı bulmuşken, her fırsatta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı savunma pozisyonuna geçen Anadolu Ajansı bu sefer de Fransa'nın Zaytung'u olarak görülen "Le Canard Enchaine" (Zincirlenmiş Ördek) sitesinin yaptığı hiciv içerikli haberi gerçekmiş gibi haberleştirerek yayınladı.

"Erdoğan Libya'da dürüst oyun oynayan tek kişi"

Anadolu Ajansı'nın ciddi ciddi paylaştığı haberde geçen ifadeler ise şöyle:

Le Canard Enchaine, "Libya'da sadece Türkiye dürüst oyun oynuyor" başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "Türkiye'nin Libya'da tehlikeli oyun oynadığı" sözlerine karşılık bazı Fransız diplomatların "Erdoğan jeopolitik, askeri, petrol ve doğal gaz hedeflerini gizlemeden dürüst oyun oynayan tek kişi. Bu Akdeniz, Libya ve Kıbrıs için de geçerli." görüşünü paylaştı.

Habertürk önce paylaştı, sonra kaldırdı

Anadolu Ajansı'nın geçtiği haber havuz medyası tarafından hemen paylaşılırken, Habertürk'ün önce haberi paylaştığı sonra da haberi yayından kaldırdığı anlaşıldı. 

 

Anadolu Ajansı'nın bu skandalı sosyal medyada alay konusu olurken, Twitter'da "Le Canard Enchaine" başlığı altında tt oldu.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler