Anadolu Ajansı, 3. havalimanındaki skandalların üstünü örtmek için kolları sıvadı

400 işçinin hayatını kaybettiği fakat bunun kamuoyundan gizlendiği, işçilerin “insanca yaşam” talebiyle işçi koğuşlarından bir gece yarısı çıktığı 3. havalimanı inşaatı için Anadolu Ajansı (AA) kolları sıvadı. AA yayımladığı videoyla inşaatta çalışma hayatını “şehir yaşamını aratmıyor” diyerek servis etti.

Anadolu Ajansı, 3. havalimanındaki skandalların üstünü örtmek için kolları sıvadı

Kamu kaynaklarını israf eden, büyük bir doğa katliamıyla başlayan ve sürekli iş cinayetleriyle gündeme gelen üçüncü havalimanı inşaatındaki skandalların üstünü örtmek için AA kolları sıvadı. AA, yayımladığı videoyu “Üçüncü havalimanı, çalışanlarına şehir yaşamını aratmıyor” diyerek servis etti. Videoda iş güvenliği ekipmanlarıyla çalışan işçiler, bilardo salonu, market, müzik odası ve yatakhaneler gösteriliyor.

Oysa daha 12 Şubat’ta, üçüncü havalimanı inşaatında 400’ü aşkın işçinin hayatını kaybettiği, ölümlerin ise ailelere para verilerek gizlendiği haberi kamuoyuna yansımıştı.

13 Şubat’ta ise gece saatlerinde işçiler koğuşlarından çıkarak havalimanı inşaat amirliğine yürüyüş gerçekleştirmişti. Yürüyüşe, amirliğin verdiği ilk tepki “Böyle yaparsanız odalarınızda tıkış tıkış yaşarsınız” diyerek tehdit etmek, ardından da koğuşlardaki işçi sayısının arttığından haberlerinin olmadığını iddia etmek olmuştu. İşçiler yaptığı yürüyüş sonrasında ise yönetime taleplerini kabul ettirmişti. İşçilerin talepleri ise yemek, odalardaki tahta kurusu, tuvaletlerdeki kirlilik ve koku, işçi koğuşlarındaki sayı sorunlarının çözülmesi yönündeydi.

(Facebook mobilden giren ziyaretçilerimiz, sağ üstteki 'paylaş' sekmesinden 'Tarayıcıda Aç' seçeneğine tıklayarak videoyu izleyebilirler.)

(Sendikaorg)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler