Amsterdam’da özgür, parasız eğitim için öğrenciler ayakta

Amsterdam’da özgür, parasız eğitim için öğrenciler ayakta

Hollanda’nın Amsterdam şehrinde üniversite öğrencileri, Amsterdam Üniversitesi’nin şehrin merkezindeki Bungehuis binasının bir otel zincirine satılmasının yanı sıra neoliberal politikalar nedeniyle Sosyal Bilimler Fakültesi’nin 2016 bütçesinde büyük bir kesintiye uğraması üzerine büyük bir ayaklanma başlattı.

Amsterdam’da öğrenciler özgür ve parasız eğitim için ayakta. Yeni Üniversite Hareketi olarak adlandırıların eylemde öğrenciler Bungehuis’i işgal etti ve Hollanda’nın eğitim hayatında bir dalgalanma başlattı. İşgal hareketi, üniversite profesörlerinden de büyük bir destek gördü. Yaklaşık on bir gün boyunca Bungehuis derslerden seminerlere, film gösterimlerinden atölyelere çeşitli akademik etkinliklere ev sahipliği yaptı. Özgür ve ücretsiz eğitimi destekleyen Yeni Üniversite Hareketi, Amsterdam Üniversitesi’nin son dönemdeki neoliberalist politikalarına başkaldırıyor.

Amsterdam Üniversitesi akademik kadrosuna 2016 bütçe planlamasını ilettiğinde uzun süredir beklenen kıyamet koptu. Son yıllarda felsefe ve dil bölümlerinin bünyesinde olduğu Sosyal Bilimler Fakültesi yoğun darbe alıyordu. Fakültenin bölümlerine ayrılan bütçeler git gide kısıtlanıyor ve burslar kesiliyordu. Hatta bazı bölümleri kapama kararları alınmıştı. Kadrolu pozisyonların yerini yarı zamanlı kontratlar alırken üniversite yönetiminin sunduğu bulanık yeni kemer sıkma politikası hem öğrencileri hem de çalışanlarını çileden çıkarıyordu. Bir süredir gerçekleşen protestolar üniversitenin şehir merkezindeki Bungehuis binasını bir otel zincirine satmasıyla büyük bir harekete dönüştü.

İşgal hareketinin ardından üniversitenin yönetim kurulu Bungehuis işgalcilerini mahkemeye verdi. Mahkeme, Bungehuis’un boşaltılması kararını alırken işgalcileri içeride kaldıkları her gün için bin avro ödemekle cezalandırdı. Bu sırada Bungehuis akademik etkinliklere ev sahipliği yapmaya da devam etti. Ancak geçen salı günü polis Bungehuis’u boşalttı. Bunun üzerine şehirde uzun zamandır görülmeyen bir protesto dalgası başladı. İçeriden zorla çıkarılanlarla birlikte Bungehuis dışında da slogan atan öğrenciler arasından tutuklananlar oldu. Bir kişi atlı polisin atıyla park halindeki bisikletler arasında sıkıştığı için yaralandı.

Bungehuis’in boşaltılmasının ardından Spui Meydanı’na yürüyen öğrenciler Amsterdam Üniversitesi Yönetim Kurulu’yla görüşmek istedi. Kurulun burada da eylemcileri dışarı çıkarması sonucunda iyice hararetlenen öğrenciler çarşamba günü üniversitenin idari işler binası Maagdenhuis’u işgal etti ve kurulun istifasını istedi. Amsterdam Valisi, Yeni Üniversite’nin kendisine yaptığı daveti kabul ederek gecenin ilerleyen saatlerinde öğrencilerle konuşmak için Maagdenhuis’a gitti. Toplantı yaklaşık 5 saat sürdü. Ancak bu toplantıdan somut bir karar çıkmış değil. İkinci işgal hâlâ sürerken Amsterdam Üniversitesi Yönetim Kurulu, öğrencilerinin ve akademisyenlerinin sesini duyabilmiş değil. Yakın gelecekte neler olacağı ise merakla bekleniyor.

Öğrencilerin talepleri şu şekilde:

1- Amsterdam Üniversitesi Yönetim Kurulu’nun bundan sonra demokratik seçimlerle başa gelmesi.
2- Üniversitenin finansal anlayışının değişmesi, niteliğe daha fazla önem verilmesi.
3- 2016 Bütçe Planı’nın iptali.
4- Amsterdam Üniversitesi, Vrij Üniversitesi ve FNWI Fen Fakültesi arasında ortak çalışma planlarının oluşturulması.
5- Yarı zamanlı kontratlar yerine kadrolu pozisyonlar.
6- Üniversite mekânlarının akıbeti hakkında şeffaf tartışma ve karar ortamı oluşturulması ve bu madde doğrultusunda Bungehuis’un Amsterdam Üniversite binası olarak kalması.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler