Amiral Cihat Yaycı'nın Tasfiyesi ve Devlet İçinde Taht Oyunları

SEÇTİKLERİMİZ - Salih Zeki TOMBAK Kuzgun Portal'ı için yazdı: "Tasfiyenin kamuoyuna izah edilmesinin güçlükleri öngörülmüş olmalı ki; istifa sonrasında Amiral’e Mehmet Metiner adlı karanlık tipe telefon etmiş ve sonra Yaycı’nın kendisine “Ölünceye kadar Cumhurbaşkanıma sadık kalacağım” dediğini açıklamıştır."

Amiral Cihat Yaycı'nın Tasfiyesi ve Devlet İçinde Taht Oyunları

 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Amiral Cihat Yaycı’nın  tasfiyesi, ülkenin en çok konuşulan konularından biri oldu.

“Türkiye’nin Libya’daki işleri” başlıklı yazımda (1), son yıllarda Deniz Kuvvetleri bünyesinde yetişmiş “seçkin amiraller”den, ikisi emekli, üçünün ismini vermiştim. Cihat Yaycı o esnada görevinin başındaydı. Ama 2019 Yüksek Askeri Şurasında rütbe  alma sırası geldiği halde terfi ettirilmemiş olduğunu, Cemaatin “kumpas davaları” ile TSK içinde yürüttüğü tasfiyelere, Erdoğan iktidarının “Fetö ile mücadele” şamatasından vazgeçmeden devam ettiğini not ederek, Cihat Yaycı için şöyle söylemiştim: “Tümamiral Cihat Yaycı geçtiğimiz yıl tasfiye edilemedi ama terfi de ettirilmedi. AKP Deniz Kuvvetlerinde Cemaat operasyonlarını sürdürüyor.”

Kısacası nereden bakarsanız bakın görülebilen bir gelişmeydi. Ağustos başında yapılacak YAŞ toplantısında tasfiye etmenin güçlükleri olmalı ki, usuli bir tezgahla tasfiye öne çekildi.

 

Saray Varsa Entrika Vardır!

Erdoğan 6 ay önce, Gölcük Tersane Komutanlığı’nda yapılan bir törende yaptığı konuşmada Yaycı’yı, adını anarak övmüştü. Erdoğan’a göre, Yaycı’nın çalışmaları Libya ile yapılan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına dair, TBMM’de onaylanan fakat Libya Temsilciler Meclisi’nin henüz onaylamadığı “mutabakata” yönelik eleştirilerin cevabıydı.  ” Halen Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın kurmay başkanlığını yürüten Tümamiral Cihat Yaycı’nın bu konuda hazırladığı raporlar, haritalar, yazdığı makaleler ve kitaplar ortadadır.” dediğini hatırlayalım. İsmini anarak, basın önünde övülen görev başındaki belki de ilk amiral olan Yaycı’yı bir gece saat 03:00’da imzaladığı evrakla kızağa çeken; Amiral’in bu karar sonrasında istifa etmesini de hemen onaylayan Erdoğan’ın, kimler  tarafından ve hangi saiklerle bu kadar   kesin biçimde ikna edildiği konusu, üzerine konuşulmayı hak ediyor.

Ancak bu tasfiyenin kamuoyuna izah edilmesinin güçlükleri öngörülmüş olmalı ki; istifa sonrasında Amiral’e Mehmet Metiner adlı karanlık tip telefon etmiş ve sonra  Yaycı’nın kendisine “Ölünceye kadar Cumhurbaşkanıma sadık kalacağım”  dediğini açıklamıştır. Bu açıklamanın her kelimesi elbette yalandır.

...Salih Zeki TOMBAK'ın Kuzgun Portal'ındaki yazısının tamamı için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler