Amerikalı 80 sanatçı, göçmenlerin tutulduğu binaların semalarına yazdı: “Kafeslere hayır”

ABD’de 80 sanatçı, göçmenlerin tutulduğu gözaltı merkezlerindeki muameleye dikkat çekmek için uçaklarla gökyüzüne, “Daha fazla kampa hayır,” “Kafeslere hayır”, “ICE’ye hayır”, “Kafes değil, bakım” ve “Herkesi serbest bırakın” gibi ifadeler yer aldı.

Amerikalı 80 sanatçı, göçmenlerin tutulduğu binaların semalarına yazdı: “Kafeslere hayır”

 

ABD’de 80 sanatçı, göçmenlerin tutulduğu gözaltı merkezlerindeki muameleye dikkat çekmek için sıradışı bir eyleme imza attı.

Ülkede 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarının yapıldığı hafta sonu sanatçıların oluşturduğu ve Siyahilerin Hayatı Önemlidir hareketinin kurucularından Patrisse Cullors’ın da destek verdiği grup, ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Dairesi’ne (ICE) bağlı göçmen gözaltı merkezleri, mahkemeler ve cezaevleri gibi 80 alanın tepesinde gerçekleştirilen uçuşlarla mesajlarını paylaştı.

Göçmenlerle ilgili sistemde reforma gidilmesi çağrısının yapıldığı eylemde uçaklarla gökyüzüne yazılan yazılar arasında “Daha fazla kampa hayır,” “Kafeslere hayır”, “ICE’ye hayır”, “Kafes değil, bakım” ve “Herkesi serbest bırakın” gibi ifadeler yer aldı.

Sanatçılar Rafa Esparza ve Cassils’in başını çektiği “In Plaint Sight” projesi kapsamındaki protestoda her mesajın sonuna #XMAP etiketi eklenirken, sosyal medya kullanıcıları da bu etiketle yaptıkları paylaşımlarla eyleme destek verdi.

Grubun internet sitesinde ayrıca, aşırı kalabalık tesislerde tutulan insanların haklarını savunan #FreeThemAll (Herkesi Serbest Bırakın) kampanyasına aktif olarak nasıl katılım sağlanabileceğine dair bilgiler paylaşıldı.

CNN televizyonu 10 bin fit yükseklikte gerçekleştirilen eylemde II. Dünya Savaşı’ndan kalma askeri uçakların kullanıldığını aktardı.

Amerikan kanalı söz konusu eylemin, koronavirüs (Kovid-19) salgınının devam ettiği ABD’de on binlerce kişinin ICE gözaltı tesislerinde tutulduğu bir sırada geldiğine dikkati çekti.

Tartışmalara yol açan gözaltı koşulları nedeniyle mayıs ayında tutukluların açlık grevlerine katıldıkları bildirilmiş ve daha yakın tarihte federal bir yargıç ICE aile gözaltı merkezlerinde tutulan tüm çocukların salgın nedeniyle derhal serbest bırakılmalarına hükmetmişti.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler