Amasra’da 2 bin kişi termik santrale karşı dava açtı

Bartın’ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra’da 2 bin kişi Çapak koyunda kurulması planlanan termik santral ve limana karşı dava açtı.

Amasra’da 2 bin kişi termik santrale karşı dava açtı

Evrensel’den Alicem Aydın’ın haberine göre Amasra ve Bartın merkezde bir ay boyunca stand açarak projeye karşı kampanya yürüten yurttaşlar, 6 bin nüfusluk ilçede 2 bin kişinin davaya müdahil olmasını sağladı.

Kampanyayı duyuran Bartın Platformu, Hema Termik Santral’e verilen ÇED olumlu raporuna karşı bugün dava açacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat Berkay Dal, “Türkiye’nin en geniş katılımlı davasını açıyoruz” diye konuştu.

Proje için verilen ÇED olumlu raporunun hukuksuz olduğunu kaydeden Dal, “Hema Termik Santral projesi verilen ÇED olumlu kararı tamamen hukuksuz bir karardır. Amacımız tabandan mahkemeye bir baskı oluşturarak mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesidir” dedi.

Mahkeme adil karar verdiği takdirde davayı kazanacaklarını söyleyen Dal, “6 bin nufuslu bir ilçede 2 bin kişi bu davaya müdahil oldu. Bunun anlamı ‘Biz Termik Santral istemiyoruz’dur. Biliyoruz ki mahkeme adil bir karar verirse davayı kazanacağız. Fakat davayı kaybetsek bile Amasra halkı bu termik santralı yaptırmayacaktır” dedi.

Amasra’da kurulması planlanan termik santrale ek olarak yapılacak enerji iletim hattının orman içinden geçen 36.5 kilometrelik bölümünde ağaç katliamı yapılmış ve toplamda 43 bin ağacın kesileceği açıklanmıştı.

Hema Elektrik Üretim A.Ş., Hattat Holding’e ait.

Erdoğan telefonla uçak istemişti

Hattat Holding’in sahibi Mehmet Hattat, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘telefonla yerli uçak istediği işadamı‘ olarak biliniyor.

Erdoğan, Holding bünyesindeki Hema Metal Döküm Fabrikası’nın açılışına canlı bağlantıyla katılmış, Hattat’ın milli tank projesi ‘power pack’ sistemlerine talip olduğunu söylemesi üzerine “Tank değil Sayın Hattat, uçak üretimi istiyorum” demişti.

Mehmet Hattat da “Başbakan önümüze böyle bir hedef koydu. Bize de bunu gerçekleştirmek düşer” demişti.

Etiketler: Amasra, Termik santral, dava

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler