Almanya’nın silah satışında aslan payı Türkiye’nin

Almanya’nın, Suriye operasyonu nedeniyle Türkiye’ye silah satışını sınırlama kararı almasının kağıt üstünde kaldığı ortaya çıktı. Almanya’nın silah ihracatında en büyük paya Türkiye sahip oldu.

Almanya’nın silah satışında aslan payı Türkiye’nin

 

Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre Almanya 2019 yılında silah ihracatını yüzde 43 arttırarak en az 1,1 milyar euroya yükseltti.

Ancak silah ihracatı 2017 ve 2016 yıllarındaki seviyenin altında kaldı. Ülke 2017 yılında 2,65 milyar euroluk, 2016 yılında ise 2,5 milyar euroluk silah ihracatı yapmıştı.

 

Türkiye başı çekiyor

Türkiye’nin Almanya’nın silah ihracatında ilk sıraya oturmuş olması, Suriye operasyonu nedeniyle Türkiye’ye silah satışını sınırlandırma kararının kağıt üstünde kaldığını ortaya çıkardı. Geçen yıl Almanya’dan en fazla silah ihracatı Türkiye’ye yapıldı. Türkiye’yi Kuveyt, İngiltere, Litvanya ve Singapur takip etti.

Son veriler Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen’in Ekonomi Bakanlığı‘na verdiği bir soru önergesine verilen yanıtta yer aldı.

Soru önergesine konu olan silah ihracatı rakamları denizaltı, tank, saldırı uçakları gibi savaş silah ve araçlarını kapsıyor, ancak askeri kamyon veya silahlı ambulans türü araçları içermiyor.

Geçen yıl federal hükümetin her tür askeri silah ve aracı ihraç etmek için verdiği izinler nedeniyle silah satışları rekor kırarak 8 milyar euroyu aşmıştı.

 

Hükümete eleştiri

NATO düzeyindeki Avustralya, İsviçre, İsrail ve Japonya gibi bazı ülkelere ihracat verileri ise gizlilik nedeniyle açıklanmadı.

Dağdelen, hükümeti silah ihracatı konusunda şeffaf davranmamakla eleştirerek, “Bu, Başbakan Merkel ve federal hükümetin cinayet silahları ihracatçısı olduklarını gösteren bir utanç karnesi ama aynı zamanda bu silahları alanları da bir sır olarak saklıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler