Almanya'nın 50 bin bakıcı ihtiyacına Türkiye'den yoğun talep

Türkiye’nin dört bir yanından kursa kayıt yaptırmak isteyenlerin ilgisi aşırı seviyede olunca, okul yönetimi kurs kayıtlarını iptal etmek zorunda kaldı.

Almanya'nın 50 bin bakıcı ihtiyacına Türkiye'den yoğun talep

Almanya’nın 50 bin kişilik bakıcı ihtiyacının yurt dışından karşılanması için Adana’da da açılacağı duyurulan bakıcı kursu kayıtları, yoğun ilgi nedeniyle iptal edildi. 50 bin kişilik istihdamın sadece Türkiye’den karşılanacağı algısının aşırı ilgi ve karmaşaya yol açtığı belirtildi.

Almaya Bakıcılar Birliği’nin, federal hükümetten acilen yurt dışından yaşlılar ve hastaların ihtiyaçlarını karşılayacak yabancı bakıcıların Almanya’da çalışma izinlerinin verilmesini istemesinin ardından sağlık sektöründe iletişimi sağlayan özel aracı bir firma Türkiye’de Sağlık Meslek Liseleriyle iletişime geçti. Kozan Sis Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi de yaşlı ve hasta bakım hizmetleri için kurs açtı. Kasım ayında başlaması planlanan kurs için kayıtların başladığının duyurulmasının ardından hem ilçeden hem de Türkiye’nin dört bir yanından kursa kayıt yaptırmak isteyenlerin ilgisi aşırı seviyede olunca, okul yönetimi kurs kayıtlarını iptal etmek zorunda kaldı.

Kursa aşırı ilgi ve karmaşaya, Almanya’nın 50 bin kişilik bakıcı ihtiyacının sadece Türkiye’den karşılanacağı algısının sebep olduğu belirtildi.

Etiketler: Almanya, Bakıcı, Türkiye

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler