Almanya'dan Erdoğan'a tepki: 'Egemenliğimize görülmemiş bir saldırı'

Bugün yaptığı açıklama ile Almanya’daki seçime müdahale eden Erdoğan’a Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel tepki gösterdi. Gabriel yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın Almanya halkını birbirine kışkırttığını söyledi.

Almanya'dan Erdoğan'a tepki: 'Egemenliğimize görülmemiş bir saldırı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün cuma namazı çıkışı yaptığı açıklamada önümüzdeki ay Almanya'da gerçekleştirilecek olan seçimlere 'Türklere sesleniyorum, Türkiye düşmanı olan partilere oy vermeyin' diyerek müdahale etmişti. 

Bunun üzerine Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’den yanıt geldi. Bakan Gabriel, “Ülkemizin egemenliğine daha önce eşi benzeri görülmemiş bir saldırı. Erdoğan’ın Alman seçim kampanyasına yaptığı bu müdahale, Almanya halkını birbirlerine karşı kışkırtmak istediğini gösteriyor. Almanya’daki herkesi buna karşı koymaya çağırıyorum” dedi. 

Almanyalı bakan şöyle devam etti: “Almanya’da hangi milliyetten olursa olsun insanlar Erdoğan’ın Türkiye’de yok etmek istediği şeyleri buluyor: Özgürlük, hukuk devleti ve demokrasi.”

SPD lideri Schulz: 'Erdoğan ölçüyü iyice kaçırdı'

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz, “Erdoğan ölçüyü iyice kaçırdı. Özgür ve demokratik Türkiye için savaşanlara daha çok destek olacağız” deyerek tepki gösterdi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler