Almanya'dan Erdoğan'a ikinci ret: 'G20 dışında etkinliğe katılmanız uygunsuz'

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Erdoğan’ın G20 zirvesi dışındaki bir etkinliğe katılması için yaptığı talebi “uygunsuz” olarak nitelendirerek reddetti.

Almanya'dan Erdoğan'a ikinci ret: 'G20 dışında etkinliğe katılmanız uygunsuz'

T24’te yer alan habere göre Rusya ziyaretini takip eden gazetecilere konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Almanya’nın Hamburg kentindeki G20 Liderler Zirvesi’ne katılacak Erdoğan’ın buradaki Türk vatandaşlarına hitap etmek için izin talebinde bulunduğu bilgisini paylaştı.

Bu yöndeki bir başvurunun iki hafta öncesinden yapılması gerektiği yönünde Ankara’yı bilgilendirdiğini de anımsatan Gabriel, Erdoğan’ın G20 zirvesi dışındaki bir etkinliğe katılması için yaptığı talebi “uygunsuz” olarak niteledi. Ayrıca Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Martin Schulz’un “Türkiye’de muhalifleri ve gazetecileri cezaevine atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da etkinlik düzenlemesini istemiyorum” sözlerini hatırlattı.

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Martin Schulz, Bild gazetesine yaptığı açıklamada Erdoğan’ın etkinlik düzenlemesine karşı çıktı.

Schulz, “Kendi ülkelerinde değerlerimizi ayaklar altına alan yabancı politikacılar Almanya’da provoke edici konuşmalar yapacakları etkinlikler düzenleyemez. Türkiye’de muhalifleri ve gazetecileri cezaevine atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da etkinlik düzenlemesini istemiyorum” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler