Almanya’da yürüyüş yapan faşistlere karşı antifaşistler sokaktaydı

Batı Almanya ve Doğu Almanya'nın 28. birleşme yılını göçmen karşıtı yürüyüşle kutlayan Neo-Nazi gruplara karşı gösterilerde yüzlerce kişi de "Berlin Nazilere Karşı" sloganında birleşti.

Almanya’da yürüyüş yapan faşistlere karşı antifaşistler sokaktaydı

Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin (Doğu Almanya) Almanya Federal Cumhuriyeti (Batı Almanya) topraklarına katılması (3 Ekim 1990) nedeniyle Almanya'nın yeniden birleşme günü olarak kutlanan (Deutsche Wiedervereinigung) 3 Ekim, Chemnitz'in devamı niteliğindeki protestolarla geçti. 

Bianet’ten Pınar Tarcan’ın aktardığına göre, Almanya'da aşırı sağı temsil eden Wir für Deutschland'ın (Almanya İçin Biz/WFD) organize ettiği ve Tag der Nation (Ulus Günü) çağrısıyla gerçekleştirilen yürüyüşe Neo-Nazi sembolleri taşıyan ve "Almanyalı olmayanlar ülkeyi terk etsin", "Sınırları kapatın" pankartları taşıyan binden fazla kişi katıldı.

Berlin polisinin verdiği bilgiye göre Neo-Nazi yanlısı yürüyüşe yaklaşık bin 200 kişi katılırken, kentin çeşitli noktalarında karşı gösteriler de yapıldı.

"Berlin Naziler'e Karşı" sloganı

Anwohnerinitiative für Zivilcourage ve Gegen Rechts (Nazilere karşı) inisiyatifleri bu yürüyüşe karşı olarak farklı noktalarda protesto gösterileri yaptı. 

Almanya saatiyle saat 14.00'de Hauptbahnhof'tan Berlin Metti'ye doğru yürüyüş yapan aşırı sağcı gruba karşı yüzlerce kişi Pappelplatz'da toplandı. 

Birleşme günü nedeniyle ulusal tatil olan günde çocuklardan yaşlılara yüzlerce kişi "Berlin Gegen Nazis" (Berlin Nazilere Karşı) pankartları taşıdı. Neo Nazi'lerin geçiş güzergahında "Kein Mensch ist Illegal" (Hiç kimse yasa dışı değildir) sloganları atıldı.

Chemnitz olayları

Almanya'nın Chemnitz'te Ağustos'un son haftasında bir vatandaşın öldürülmesiyle başlayan Neo-Nazi yanlısı göçmen karşıtı protestolar büyürken, iki grup arasındaki çatışmalarda yaralananlar olmuştu. 

Chemnitz'de de aşırı sağcı grupların "Göçmenleri sınır dışı edin" sloganlı protesto gösterilerine karşı sol gruplar gösteri düzenlemiş, iki grup karşı karşıya gelmişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler