Almanya’da silahlı saldırı: 5’i Türkiyeli 11 kişi öldü

Almanya’nın Hanau kentinde iki nargile kafeye birbirinin ardı ardına düzenlenen silahlı saldırılarda saldırgan ve annesi dahil 11 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Saldırıda ölenlerden 5’i Türkiyeli.

Almanya’da silahlı saldırı: 5’i Türkiyeli 11 kişi öldü

SiyasiHaber

Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde Türkiye saatiyle 00:00 sularında iki nargile kafeye silahlı saldırı düzenlendi. İlk önce Midnight nargile kafeye yapılan saldırıda en az üç kişi hayatını kaybetti. Polise verilen bilgilere göre siyah bir arabayla olay yerinden uzaklaşan şüpheli Kesselstadt mahallesine gelerek, mahallede bulunan Arena Bar & Kafe’ye saldırı düzenledi. Saldırılardan sonra şüpheliyi yakalamak için çalışma başlatan Alman polisi ikinci saldırının yapıldığı mekanın yakınlarında bulunan şüphelinin evinde, 72 yaşındaki annesiyle beraber saldırganı ölü olarak buldu.

 

Irkçı saldırı ihtimali

Saldırı esnasında hayatını kaybeden 9 kişinin 5’inin Türkiye vatandaşı olduğu ve Kürt oldukları belirtilirken, BBC ise saldırının, saldırıdan dört gün önce Berlin’de Tempodorom Kültür Merkezi’nde Güldür Güldür Şov programı sergilenirken merkezin dışında yaşanan ve 1 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıdan sonra gerçekleşmesine dikkat çekti. 

 

Saldırganın bir mektup ve video bıraktığı iddiası var

Saldırının yapıldığı kafelerin nargile kafe konseptine sahip olması ve müşterilerinin büyük çoğunluğunu müslümanların oluşturması akıllara bu saldırının aşırı sağcı bir terör eylemi olduğunu getirdi. Nitekim Tobis R.’nin aşırı sağ görüşlere sahip olduğu, gerisinde eyleminin motivasyonunu açıklayan aşırı sağcı fikirlerini anlattığı bir mektup ve saldırıyı üstlendiğini belirttiği bir video bıraktığı iddia edildi. Alman otoriteler ise saldırganın aşırı sağcı olduğunun kesin olarak bilindiğini ancak şu an için yapılan eylemin organize olup olmadığı konusunda kesin bir yargıya varılamayacağını, spekülasyonun duruma herhangi bir yardımı olmayacağını belirttiler. Alman polisi şüphelinin kendisini öldürdüğünü söylerken, Tobias R.’nin alman vatandaşı olduğunu, silah ruhsatının bulunduğunu ve arabasında şarjör ve silah mermilerinin bulunduğunu açıkladı.

Almanya Hükümet sözcüsü Steffen Seibert sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerinin yanında olduklarını ve yaralılara acil şifalar dilediklerini belirtti.

Hanau belediye başkanı Claus Kaminsky ise Bild’e yaptığı açıklamada korkunç bir akşam yaşandığını belirtti ve “eminim ki bu olay uzun bir süre gündemimizde olacak ve uzun süreler boyunca bu korkunç geceyi hüzünle hatırlayacağız” dedi.

 

Sol partiden Almanca, Türkçe ve Kürtçe taziye mesajı

Sol Parti Eş genel başkanı Katja Kipping Twitter hesabı üzerinden üç dilde yazdığı taziye mesajında Almanca, Türkçe ve Kürtçe “Yas Tutuyoruz” açıklaması yaptı.

Ayrıca konu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaparak “Dün gece Almanya’da gerçekleşen ve yabancı düşmanı olduğu anlaşılan ırkçı saldırıda vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Olayı aydınlatmak için Alman makamlarının azami çaba göstermesini bekliyoruz. Irkçılık kollektif bir kanserdir.” Dedi.

Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı olan Hanau kenti, Frankfurt’a 20 kilometre uzaklıkta ve 98 bin kişilik bir nüfusa sahip.

Ne olmuştu?

Silahlı saldırıdan üç gün önce Alman polisi camilere ve Müslüman kültür mekanlarına terör saldırısı yapacakları iddiasıyla aşırı sağcı bir grubun 12 üyesini ev baskınlarıyla göz altına almıştı. Ayrıca geçtiğimiz ay yapılan yerel seçimlerde Yeşil Parti’ye karşı CDU ve neo-nazi AfD partisi ittifak kurmuş, Thuringia eyaletini AfD destekli Thomas Kemmerich kazanmıştı. Bu olay bütün Alman kamuoyunda infial yaratırken, sonunda Kemmerich istifa etmek zorunda kalmıştı.

(BBC – Ruters – Sputnik – Independent)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler