Almanya'da mühürlü oy pusulası başkonsolosluktan önce AKP bürosundan çıktı

Anayasa değişikliği referandumu için Almanya’da oy verecek seçmenler için gönderilen oy pusulası ve zarfların başkonsolosluklara ulaştırılmadan önce Duisburg’daki bir AKP yöneticisinin mühürlü oy pusulası ile poz verdiği ortaya çıktı.

Almanya'da mühürlü oy pusulası başkonsolosluktan önce AKP bürosundan çıktı

Duisburg’daki AKP yöneticilerinden Ahmet Duran 11 Mart 2017 tarihinde AKP’nin Duisburg seçim koordinasyon merkezinde çektiği bir fotoğrafı Facebook hesabından paylaştı. Fotoğrafta Duran’ın elinde mühürlü bir oy pusulası olduğu görülüyordu. Oysa YSK’nın 16 Nisan referandumunda kullanılacak mühürlü oy pusulalarının sevkiyatına 12 Mart’ta başladığı ortaya çıktı.

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre; YSK, mühürlü oy pusulalarını 12-18 Mart tarihleri arasında yurt dışı temsilciliklere gönderdi.

“Eğitim amaçlı gönderildi” iddiasını YSK yalanladı

Fotoğrafı paylaşan AKP’li yaptığı açıklamada, “söz konusu oy pusulasının kendilerine eğitim çalışmaları esnasında sandık görevlilerini bilgilendirmek amaçlı gönderildiğini” öne sürdü. Ancak YSK bu iddiayı da yalanladı. YSK yetkilileri “eğitim amaçlı oy pusulası gönderme gibi bir uygulamanın olmadığını” açıkladı.

“Oy pusulasının AKP bürosunda ne işi var?”

CHP Parti Meclisi Üyesi Emre Çam, “Bu oy pusulasının AKP bürosunda ne işi var? 12 Mart’ta gönderilmeye başlanan oy pusulaları nasıl oluyor da 11 Mart’ta Almanya’nın Duisburg şehrinde bulunuyor? Biz sandıkların başında duruyoruz ancak oy çuvallarını konsolosluk binasına kilitliyoruz. AKP bürolarından oy pusulası çıkması açıklanamaz. Bu konunun en üst düzeyde takipçisi olacağız. Yüksek Seçim Kurulu’na şikayette bulunacağız ve savcılığa da suç duyurusu yapacağız” açıklaması yaptı.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından AKP’li Duran, Facebook’taki bu paylaşımını sildi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler