Almanya'da koalisyon şartı: Türkiye ile yeni fasıl yok

100 günden fazla süredir hükümetin kurulamadığı Almanya'da Merkel ile Schulz'un anlaşmaya vardıkları açıklandı. Koalisyonun temelini oluşturacak taslak metinde "İnsan hakları kötüleştiği için Türkiye ile yeni fasıl açılmayacak" şartı da var.

Almanya'da koalisyon şartı: Türkiye ile yeni fasıl yok

Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in lideri olduğu muhafazakarlar bloğu ile ülkenin ikinci büyük partisi olan ve Martin Schulz liderliğindeki Sosyal Demokratlar'ın (SPD) "sonunda" anlaşmaya vardıkları açıklandı.

Koalisyon görüşmelerine yakın kaynakların Almanya basınına verdiği bilgiye göre Berlin'de 24 saati aşkın süredir görüşmelerde, taraflar koalisyon müzakerelerine resmen başlamak için prensipte anlaştı. Hatta müzakerelerin ana hatları niteliği taşıyan 28 sayfalık ortak bir taslak belge hazırladı.

Taslak belge ile Başbakan Merkel'in ne süreyle görevde kalacağına dair soru işaretleri yaratan belirsizliğin de giderilmeye çalışıldığı kaydedildi.

Türkiye ile ilişkiler konusunda özel başlık açıldı

Koalisyon oluşması için şartları belirleyen taslak metinde Türkiye'yi ilgilendiren bir başlık da açıldı. Bu başlık altında Türkiye'nin AB sürecinde yeni fasıl açılmaması ve açılan fasılların da kapanmayacağı kaydedildi.

Taslakta şu ifadeler yer aldı: ''Türkiye çok yönlü ilişkilere sahip olduğumuz önemli bir müttefik ve komşu. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları durumu kötüleştiği için (AB) müzakerelerde açılan fasıl kapatılmayacak yeni bir fasıl da açılmayacak.
"Türkiye gereken yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece vize serbestisi olmayacak ve Gümrük Birliği güncellenmeyecek."

Taslakta öne çıkan maddeler şunlar:

Ekonomi/ vergi alanındaki düzenlemeler

• 1990'daki yeniden birleşmenin ardından yürürlüğe giren yoksul Doğu eyaletlerini destekleme amacıyla alınan dayanışma vergisi aşamalı olarak kaldırılacak. Böylece yurttaşlar için 10 milyar euroluk bir vergi indirimi olacak.

• 2021 itibarıyla eğitim, araştırma ve dijitalleşme için 5.95 milyar dolar yatırım yapılacak.

• Borçsuz dengeli bütçe amacına bağlı kalınacak.

İklim/çevre hedefleri

• 2020, 2030 ve 2050 iklim hedefleri tanınacak.

• 2030 itibarıyla karbon dioksit emisyonlarının yüzde 55 oranında azaltılması amacını garanti altına alacak yasa geçirilecek.

• 2030 itibarıyla enerjinin yüzde 65'inin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi amaçlanacak.

Göç politikaları

• 2015'teki göçmen akınının benzerinin yeniden yaşanmasını önlemek için Almanya ve Avrupa'ya yönelik göçmen alımı sınırlandırılacak. Yıllık mülteci sayısı 180 bin ile 220 bin arasında kalacak.

• Almanya'da yaşayan mültecilerin yakınlarının ailelerinin ülkeye alımı ayda 1000 kişi olarak sınırlandırılacak.

• Almanya'nın göçmenleri entegre atme kabiliyetini inceleyen özel bir hükümet komisyonu kurulacak ve komisyon parlamentonun alt kanadına rapor verecek.

• Göçmenler yerine göçmenliğin nedenlerine odaklanılacak.

• Göçmenlerin Avrupa genelinde adil olara dağıtımı için ortak bir Avrupa mültecilik sistemi desteklenecek.

Avrupa ile ilişkiler

• Korumacılık, izolasyon ve milliyetçilik reddedildi. Daha fazla uluslararası iş birliğine ihtiyaç olduğu vurgulandı.

• Fransa- Almanya iş birliğinin güçlendirme- Almanya ve Fransa'nın yenilikçi olması gerektiği ifade edildi ve yapay zeka araştırmaları konusundaki niyetlerini göstermeleri belirtildi.

• Avrupa Parlamentosu'nun ve AVrupa Birliği'nin finans kurumlarının güçlendirilmesi- Almanya'nın AB bütçesine daha fazla ödeme yapmaya hazır olması gerektiği belirtildi.

Tarım politikaları

• Ülke genelinde genetiği değişitilmiş bitkilerin ekilip biçilmesinin yasaklanmasında uzlaşıldı.

Sputnik, Deutsche Welle, Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler