Almanya’da imamlara casusluk operasyonu

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesinde görev yapan imamların evine casusluk yaptıkları gerekçesiyle operasyon düzenlendi. Alman basınında yer alan haberlerde evleri basılan imamların Gülen cemaatiyle ilgili bilgileri konsolosluğa verdikleri öne sürüldü.

Almanya’da imamlara casusluk operasyonu

Almanya’yla Türkiye arasındaki ‘casus imam’ krizi derinleşiyor. Alman polisi bu sabah, dört DİTİB (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) imamının evine operasyon düzenledi. Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland Pfalz eyaletlerindeki baskınlar, imamların Fethullah Gülen destekçileri hakkında Türkiye devletine casusluk yaptığı iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında yapıldı.

‘Bilgileri konsolosluğa verdiler’

Federal Savcılık açıklamasında, operasyonların casusluk faaliyetleri konusunda daha fazla kanıt toplamak için yapıldığı belirtildi. Açıklamada, “Şüpheliler, Gülen hareketinin üyeleri hakkında bilgi toplayıp, bu bilgileri Köln’deki başkonsolosluğa vermekle suçlanıyor” denildi. Savcılık, imamların Diyanet tarafından 20 Eylül’de çıkarılan bir emre göre hareket ettiğini de savundu.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas ise dört imamın DİTİB üyesi olduğunu söyleyerek, “Türkiye devletinin DİTİB üzerindeki etkisinin büyük olduğu açık. Bu birlik Ankara’yla arasına mesafe koymalı” dedi.

‘Ocak sonunda yapılacaktı’

Spiegel dergisi de operasyonların ocak sonunda yapılmasının planlandığını ancak daha sonra kısa vadede ertelendiğini yazdı. Spiegel’e göre operasyon, Yeşiller Partisi’nin din işlerinden sorumlu sözcüsü olan Milletvekili Volker Beck’in DİTİB hakkındaki suç duyurusuna dayanıyor. (DUVAR)

Etiketler: Almanya, imamlar, açıklama

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler