Almanya’da iktidar partileri İncirlik oylamasını engelledi

Almanya'da iktidar partileri, Alman askerlerinin İncirlik'ten çekilmesi konusunun Federal Meclis'te oylanmasını engelledi. Muhalefet hükümeti kamuoyunu aldatmakla suçluyor.

Almanya’da iktidar partileri İncirlik oylamasını engelledi

 

Almanya’da iktidardaki koalisyonu oluşturan Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD), Alman askerlerinin İncirlik’ten çekilmesi konusunun Federal Meclis’te oylanmasını engelledi. İki parti Meclis Dış İlişkiler Komisyonu’ndaki çoğunluklarını kullanarak oylamayı önledi.

Koalisyon ortağı SPD’nin kendi meclis grubunda Alman askerlerinin İncirlik’ten çekilmesi kararı almasına rağmen Federaal Meclis’teki oylama için ret oyu kullanması muhalefetin tepkisini çekti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Yeşiller Partisi Eş Başkanı ve Başbakan adayı Cem Özdemir SPD’nin oylamasını seçim kampanyasının bir parçası olmakla eleştirerek, “Artık hükümetteki herkes, (Cumhurbaşkanı Receğ Tayyip) Erdoğan’a yollanan her türlü ılımlı mesajın Almanya’ya şantaj yapmak için bir fırsat olarak algılandığını kavramalıdır” dedi.

Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen de Birlik partileri ve SPD’nin tutumunu ‘utanç verici bir kandırma manevrası’ diye nitelendirerek, ‘geri çekilmenin çıkmaz ayın son gününe ertelenmemesi gerektiğini’ söyledi. Sol partili Alexander Neu da SPD’nin ani tutum değişikliğinin ‘içler acısı’ olduğunu belirterek, “Yine boş vaatlerde bulunmak yerine bu sefer ciddi olduklarını gösterme şansını kaçırdılar” diye konuştu.

SPD ise oylamanın ardından İncirlik’ten çekilme taleplerine bağlı oldukları mesajı verdi. SPD Savunma Uzmanı Rainer Arnold, Bayrische Rundfunk radyosuna verdiği demeçte, “Erdoğan’ın bizi canının istediği gibi elinde oynatmasına izin vermemeliyiz, günün birinde bu konuda gerekli işareti vermemiz şart” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler