Almanya'da her yerde korona karşıtı eylem

Almanya'da koronavirüs tedbirlerine karşı yapılan eylemler ülke geneline yayıldı. Binlerce kişinin katıldığı gösterilere polis yer yer müdahale etti.

Almanya'da her yerde korona karşıtı eylem

 

Almanya'nın farklı kentlerinde koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede alınan tedbirler, binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Başkent Berlin'de Rosa-Luxemburg Meydanı'nda, Federal Meclis'in önünde ve Alexander Meydanı'nda Kovid-19 tedbirlerini protesto etmek amacıyla yüzlerce kişinin katıldığı gösteriler yapıldı.

Hamburg’da yapılan gösterilerde faşist gruplarla solcu grupların arasında çatışma çıktı. Polisin gazlı müdahalesiyle çatışmalar son buldu. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 

JrJOnX

"Sağlık terörünü durdurun"

Göstericiler, üzerinde "Sağlık terörünü durdurun" ve "Korona yanlış alarmı" yazan dövizler taşıdı. Faşist partilerin yönlendirmeye çalıştığı gösterilere karşı sosyalistler de karşı gösteriler düzenlediler.

 

Çok sayıda gözaltı

Polis eylemler sırasında sosyal mesafeye uyulması ve 50'den fazla kişinin katıldığı gösterilere izin verilmediği yönünde uyarılarda bulundu. Bazı gösterilere 50'den fazla kişi katılınca ve uyarılar dikkate alınmayınca çok sayıda kişi gözaltına alındı. Stuttgart kentinde de geçen hafta olduğu gibi bu hafta da Kovid-19 önlemlerini protesto etmek amacıyla Cannstatter Wasen alanında düzenlenen gösteride 5 bin kişi toplandı.

 

7drKUI

Gazetecilere saldırı

Faşistlerin yoğun olduğu Halle an der Saale'de bir grup, Alman televizyonu ZDF’nin ekibine saldırdı. Polis olaya müdahale ederken, iki gazetecinin fiziksel şiddete uğradığı belirtildi.

 

Geçen hafta izin verilmişti

Stuttgart kent yönetimi, geçen hafta 5 bin kadar kişinin katıldığı ve sosyal mesafe kuralına uyulduğu gösterilere izin vermişti. Gösteriyi düzenleyen Michael Ballweg burada yaptığı açıklamada, eyaletin kısıtlamalarını Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağını ifade etti.

Stuttgart'ta gece yarısı protestocuların getirttiği üç kamyon ateşe verildi. Yaşanan zararın yaklaşık 200 bin euro olduğu belirtilirken, olayı gerçekleştiren 4 maskeli saldırganın arandığı belirtildi.

ylXxeI

 

Münih'teki gösteriye binlerce kişi katıldı

Münih kentinde de Theresienwiese alanında düzenlenen gösteriye binlerce kişi katıldı. Münih Eyalet yönetimi alanda 1000 kişinin Kovid-19 tedbirlerini protesto etmesine izin vermişti ancak gösteriye katılan kişi sayısı 1000'i aşınca polis yüzlerce kişiyi alanın dışına çıkardı. Eylemde, “Zorlama yerine özgürlük” ile “Sesimizi kesemezsiniz” yazılı pankartlar taşındı.

Frankfurt, Hamburg, Köln, Düsseldorf, Potsdam, Essen kentlerinde yüzlerce kişinin Kovid-19 önlemlerine karşı gösterilere katıldığı bildirildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler