Almanya, silah ambargosunu denetlemek için Libya'ya savaş gemisi gönderiyor

Almanya, Avrupa Birliği'nin gerçekleştirdiği İrini Operasyonu kapsamında BM'nin Libya'ya uyguladığı silah ambargosunu denetlemek üzere Libya'ya bir fırkateyn gönderiyor. Türkiye, Rusya, BAE ve Mısır'ın silah ambargosunu ihlal ettiği iddia ediliyordu

Almanya, silah ambargosunu denetlemek için Libya'ya savaş gemisi gönderiyor

Almanya, Libya'ya yönelik silah ambargosunu denetlemek üzere Akdeniz'e, içerisinde 250 askerin bulunduğu bir fırkateyn göndermeyi planlıyor.

Euronews'in haberine göre Alman haber ajansı DPA'ya göre, Avrupa Birliği (AB) tarafından başlatılan İrini Operasyonu kapsamında gönderilecek "Hamburg" isimli fırkateynin ağustos ayı ortalarında Libya açıklarında olması bekleniyor.

Gelecek hafta yola çıkması tasarlanan fırkateynin Birleşmiş Milletler'in (BM) Libya'ya karşı uyguladığı silah ambargosunu denetlemek ve BM güçlerine destek olmakla görevlendirileceği belirtiliyor.

AB tarafından Nisan ayı sonlarında resmi olarak başlatılan İrini Operasyonu, iç savaşın hüküm sürdüğü Libya'da BM'nin silah ambargosunu denetlemeyi amaçlıyor. Operasyon kapsamında Akdeniz'de silah, petrol ve insan kaçakçılığının önüne geçilmesi planlanıyor.

Libya'da aralarında Türkiye, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'ın da bulunduğu bazı ülkelerin silah ambargosunu ihlal ettiği iddia ediliyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler