Almanya ile Türkiye arasındaki kriz büyüdü: Ekonomik tedbirler dahil bütün önlemler masada

Almanya ve Türkiye arasında Deniz Yücel ve Peter Steudtner'in tutuklanmalarının ardından gerilim tırmanıyor. Dışişleri Bakanı Gabriel, Türkiye ile ilişkilerde gösterilen sabrın sonuna gelindiğini belirterek, Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısının sertleştirilmesi ve kredi garantilerinin gözden geçirilmesi gibi önlemler açıkladı.

Almanya ile Türkiye arasındaki kriz büyüdü: Ekonomik tedbirler dahil bütün önlemler masada

Büyükada'da gözaltına alınan insan hakları aktivistlerinin tutuklanmasının ardından tatilini yarıda keserek dün Berlin'e dönen Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, ikili ilişkilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakanlıktaki istişarelerinin ardından basın toplantısı düzenleyen Gabriel, Türkiye'nin aralarında Alman vatandaşı Peter Steudtner'in de bulunduğu insan hakları aktivistlerini derhal serbest bırakmasını istedi.

Gabriel konuşmasına Almanya'nın Türkiye'ye yönelik yeni adımlarının son dönemde ikili ilişkilerde ortaya çıkan tablonun bir sonucu olduğunu vurgulayarak, "Bilmenizi isterim ki, şimdi açıklayacağım konuların hepsi üzerinde, öncesinde hem hükümet hem de muhalefet partileriyle konuşulup görüş alışverişinde bulunuldu" sözleriyle başladı.

Gabriel, Almanya ve Türkiye'nin tarihten gelen bir birliktelik içinde olduğunu ve zaman zaman zorlu dönemler olsa da her iki tarafın da birbirinden uzaklaşmadığını vurguladı.

Gabriel, ikili ilişkiler konusunda "Zor dönemlerde de krizlere karşı çözümler de bulduk. Temelinde AB değerleri vardı. Almanya Türkiye'yi hem NATO hem Avrupa ailesi içinde gördü" ifadesini kullandı. Gabriel "Ancak Türkiye artık sadece Avrupa değerlerinden değil NATO değerlerinden de uzaklaşıyor" diye konuştu.

Gabriel Almanya'nın ilk etapta Türkiye'ye yönelik üç ayrı noktada farklı adımlar atacağının altını çizdi.

"Hukuki güvencenin olmadığı bir ülkede hiç kimseye yatırım yapması tavsiyesi veremeyiz" diyen Gabriel, Alman ihracat kredi garantilerinin yeniden gözden geçirileceğini söyledi. Alman vatandaşlarına Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısının sertleştirileceğini de açıklayan Gabriel, ayrıca Türkiye'ye yönelik AB'nin mali yardımlarının gözden geçirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

‘Tango için iki kişi gerekir’

Gabriel, “Türkiye’ye çok sabır gösterdik, tango yapmak için iki kişi gerekir” dedi. Gabriel, Türkiye’nin gözaltına alınan Alman vatandaşları konusunda Almanya’yı her zaman vaktinde uyarmadığını, konsolosluk yetkilileriyle görülme izninin de her zaman garanti edilmediğini söyledi.

Alman Dışişleri'nden Türkiye'ye seyahat uyarısı

Bu arada Gabriel'in basın toplansını düzenlediği sırada Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan bir seyahat uyarısı yayınlandı.

Almanya'dan Türkiye'ye seyahat edecek kişilerin, kısa süreli seyahatleri de dahil olmak üzere, daha dikkatli olması ve Alman elçiliklerine bildirmelerinin gerekli olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Dışişleri Bakanlığı, her zaman, Alman vatandaşlarının tutuklanması konusunda vaktinde bilgilendirilmiyor ve her zaman Alman elçiliklerinin hizmet vermesine izin verilmiyor."

Ne olmuştu?

Büyükada'da bir eğitim için bir araya gelen ve iki hafta önce düzenlenen baskında gözaltına alınan 10 insan hakları aktivistinden altısı tutuklanmıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Büyükada'da gözaltına alınan 6 aktivistin tutuklanması kararını 'kınadıklarını', tutuklanan aktivistlerden Alman eğitmen Peter Steudtner için verilen kararın "tamamen haksız" olduğunu söylemişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in yaz tatilini yarıda keserek krizi görüşmek üzere Berlin'e döndüğü açıklanmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan da tutuklanan 6 insan hakları savunucusunun "derhal serbest bırakılması" çağrısı yapılmıştı.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler