Almanya hükümeti: 'Erdoğan'ın saldırgan korumaları gelmesin'

Almanya hükümeti Hamburg’daki G20 Zirvesi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington’da göstericilere saldıran korumalarının gelmesini istemiyor. Bu talebin Türkiye’ye iletildiği belirtildi.

Almanya hükümeti: 'Erdoğan'ın saldırgan korumaları gelmesin'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın korumalarının Mayıs ayındaki Washington ziyareti sırasında protestoculara yaptığı saldırının yankıları sürüyor.

DW Türkçe’nin Welt am Sonntag gazetesinden aktardığı haberine göre, Washington’da protestoculara saldıran korumaların 7-8 Temmuz tarihlerinde Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenecek G20 Zirvesi için Almanya’ya gelmesi istenmiyor.

Gazete, Alman Dışişleri Bakanlığı’nın ABD makamları tarafından haklarında yakalama kararı olan bu kişilerin Almanya’ya gelmemesi gerektiğini Türkiye tarafına net bir şekilde ilettiğini bildirdi. Hamburg Polis Teşkilatı Sözcüsü Ulf Wundrack daha önce DW Türkçe’ye açıklamasında, “Washington’daki gibi Türk Cumhurbaşkanı’nın korumalarının göstericilere müdahale etmesi gibi sahneler Hamburg’da yaşanmayacak. Böyle bir şey olması halinde polis devreye girecek” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta ABD Başkanı Donald Trump ile Washington’da bir araya gelmesi öncesi Türkiye Büyükelçiliği konutu önünde toplanan göstericiler “Demirtaş’a özgürlük” pankartı ve Suriyeli Kürtlerin Demokratik Birlik Partisi (PYD) flaması açmıştı.

Aynı esnada bu grubun karşısında Erdoğan’ı karşılamak için de bir grup toplanmış ve Erdoğan lehine gösteri yapmıştı. İki grup arasında başlayan gerilim önce sözlü tartışmaya ardından da Erdoğan’ın korumalarının saldırısıyla tekmeli yumruklu kavgaya dönüşmüştü.

ABD’li yetkililer daha sonra arbedeye karışan dokuz Türkiyeli güvenlik görevlisi, üç Türkiyeli polis memuru ve iki Kanada vatandaşı hakkında yakalama kararı çıkartıldığını kamuoyuna duyurmuş, Washington DC Emniyet Müdürü Peter Newsham aranan 12 kişiye ABD yargısına teslim olma çağrısında bulunmuştu. Erdoğan karara tepki göstermişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler